Zespół "złamanego serca" równie niebezpieczny jak zawał

Pacjenci z kardiomiopatią Takotsubo - uszkodzeniem serca spowodowanym przez stres - cierpią na zaburzenia neurologiczne częściej niż zawałowcy - wynika z opublikowanych w "New England Journal of Medicine" badań, w których wzięli udział Polacy.Nowa praca podsumowuje pierwsze wyniki międzynarodowego rejestru tajemniczej choroby serca zwanej kardiomiopatią stresową Takotsubo.

Kardiomiopatia Takotsubo, popularnie nazywana „zespołem złamanego serca” jest ostrą chorobą serca, występującą często w związku z silnym stresem emocjonalnym lub fizycznym - u kobiet dziewięć razy częściej niż u mężczyzn.

Choroba polega na nagłym i przejściowym zaburzeniu funkcji skurczowej mięśnia sercowego. W obrazie klinicznym przypomina ostry zawał serca - pojawiają się trudności z oddychaniem i ból w klatce piersiowej.

Po raz pierwszy choroba została opisana w Japonii w 1991 roku, a nazwa Takotsubo pochodzi od dzbana-pułapki do łapania ośmiornic swym kształtem przypominającego zarys uszkodzonego serca. Uważano wówczas, że to łagodne schorzenie, występująca głownie u starszych kobiet - zwłaszcza wdów - pod wpływem ciężkich przeżyć.

Nowe retrospektywne badania objęły 1750 osób (z czego 89,8 proc. stanowiły kobiety – średnia wieku 66,8 lat). Okazało się, że w grupie pacjentów z uważaną do tej pory za chorobę o łagodnym przebiegu kardiomiopatią Takotsubo częstość występowania zgonu oraz poważnych powikłań jest porównywalna z ostrym zespołem wieńcowym.

Okazało się również, że emocje mają związek z wystąpieniem choroby rzadziej (27,7 proc. przypadków) niż czynniki fizyczne (36 proc.), a u 28,5 proc. pacjentów nie udało się znaleźć widocznej przyczyny.

W porównaniu z ostrym zespołem wieńcowym zaburzenia neurologiczne były ponad dwa razy częstsze (55,8 wobec 25,7 proc.). U 15,3 proc. pacjentów z tą kardiomiopatią angiografia wykazała także zwężenie tętnicy wieńcowej, zatem jej rozpoznanie nie wyklucza zespołu wieńcowego.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl


autor/ źródło: PAP-Nauka w Polsce


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W Polsce maleje liczba badań klinicznych


„Badania kliniczne – korzyści i szanse” – pod takim hasłem odbyła się 20 maja br. konferencja, zorganizowana wspólnie przez Związek…OZZPiP szykuje się do sporów zbiorowych i ewentualnie…

Inicjatywa Awangarda: woj. śląskie stawia na medycynę,…

NFZ: ponad 3 tys. osób korzysta z e-learningu

Lekarze POZ oceniają pierwsze błędy pakietu onkologicznego

Męska profilaktyka: o czym należy pamiętać

Rusza kolejna edycja kampanii przeciw depresji

W Nowym Jorku wykryto wirusa eboli u lekarza, który…

Chłopiec nie został przyjęty do szpitala, zmarł

Redakcja

NFZ o świadczeniach pielęgnacyjnych i opiekuńczych

NFZ przedstawił do konsultacji projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Więcej: 
nfz.gov.pl
NFZ