Zbyt niski poziom witaminy D zwiększa ryzyko demencji u osób starszych

Osoby starsze powinny stosować suplementację witaminy D. Zbyt niski jej poziom u osób po 65. roku życia aż dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji - wykazały międzynarodowe badania, których wyniki opublikowało pismo "Neurology".Główny autor badań dr David Llewellyn z University of Exeter Medical School twierdzi, że spodziewał się, iż zbyt niski poziom witaminy D sprzyja rozwojowi demencji. - Nie podejrzewaliśmy jednak, że ryzyko z tym związane będzie aż tak duże - dodaje specjalista.

Przez sześć lat obserwowano 1650 osób w wieku emerytalnym. W chwili rozpoczęcia badań nie miały one objawów demencji ani nie cierpiały na schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak choroba wieńcowa i udar mózgu.

Okazało się, że wśród osób z prawidłowym poziomem witaminy D jedynie co dziesiąta pod koniec badania zaczęła wykazywać symptomy demencji, w tym również choroby Alzheimera, która jest najczęstszą jej postacią. W grupie emerytów ze zbyt niskim stężeniem tej witaminy co piąta osoba zachorowała na demencję, a zatem dwukrotnie częściej.

Llewellyn przyznaje, że nie wiadomo jaki jest związek demencji z niskim poziomem witaminy D. Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że jest jeszcze jakieś inne wytłumaczenie tego. Nie ma jednak wątpliwości, że osoby starsze powinny stosować suplementację witaminy D.

Witamina ta wytwarzana jest głównie w skórze pod wpływem promieniowanie słonecznego. Kłopot polega na tym, że u osób po 60. roku życia mechanizm ten jest mało wydajny. Dlatego poziom tej witaminy w ich organizmie jest na ogół zbyt niski nawet w okresie lata, przy dużym nasłonecznieniu.

Dr Clare Walton z Alzheimer's Society w Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że nie ma jeszcze dowodów, że zażywanie witaminy D chroni przed demencją. - Niezbędne są badania kliniczne, które jednoznacznie to potwierdzą - podkreśla specjalistka.

Inni eksperci uważają, że suplementacja witaminy D jest jak najbardziej wskazana, bez względu na to, czy są dowody na to, że zmniejsza ona ryzyko demencji, ponieważ nie ma wątpliwości, że chroni przed wieloma innymi chorobami.

Prof. Roman S. Lorenc z zakładu biochemii, radioimmunologii i medycyny doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wyjaśnia, że ogromna rola witaminy D w naszym organizmie wynika z tego, że wpływa ona korzystanie na wiele narządów i tkanek. Zwiększa odporność, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu II, chroni również przed chorobami nowotworowymi, neurologicznymi i schorzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, łuszczyca oraz cukrzyca typu I.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wstępne wyniki badań: szczepionka przeciwko eboli jest skuteczna


Wstępne wyniki badań sugerują, że naukowcom udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej gorączce krwotocznej…NFZ: proponowane zmiany w zasadach zawierania i realizacji…

Arłukowicz sobie, NFZ sobie

Diagnoza genetycznych chorób dziecięcych znacznie…

Redakcja

Uwagi OZZL do projektu ustaw "kolejkowych"

Uwagi i wnioski OZZL trafiły do resortu z opóźnieniem. W piśmie związkowców czytamy „opinię przesyłamy z opóźnieniem w stosunku do wyznaczonego przez Państwa terminu, jednak wynika to z faktu, że informacja o projekcie nie została…
OZZL
Artykuł

Brakuje dawców narządów, bo ludzie niewiele wiedzą…

Rynek dermokosmetyków w Polsce rozwija się bardzo…

Wyrokiem sądu nadwykonania do zwrotu dla szpitala

MZ ws. przywrócenia stażu podyplomowego lekarzy

Redakcja

NFZ ws. Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego

Karta zostanie uruchomiona pod adresem https://dilo.nfz.gov.pl/ap-dilo/ Warunkiem uzyskania przez świadczeniodawcę dostępu do systemu jest posiadanie konta w Portalu SZOI/Portalu Świadczeniodawcy…
NFZ
NFZ