W wiosennej sesji 1612 miejsc rezydenckich, w całym 2015 r. - 6527

W sesji wiosennej przygotowano 1612 miejsc rezydenckich dla lekarzy, którzy rozpoczną specjalizację - zapowiedział w poniedziałek (9 lutego) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. W całym 2015 r. ma być 6527 miejsc.Arłukowicz powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że to kolejny etap realizacji zapowiedzi premier Ewy Kopacz z expose w zakresie zwiększenia ilości rezydentur i środków na kształcenie młodych lekarzy.

Zaznaczył, że działania te mieszczą się w całym pakiecie zmian dotyczących młodych lekarzy, które objęły także m.in. zmianę sposobu ich kształcenia. Podał, że jest obecnie 86 specjalizacji podstawowych i 280 różnych wariantów modułowego kształcenia.

W sesji wiosennej, jak powiedział minister, zaproponowano 1612 rezydentur. Podkreślił, że w latach ubiegłych zwykle proponowano ich w tym czasie ok. 500.

Przypomniał też, że od lat, w skali roku, znacznie więcej rezydentur, przyznawanych jest jesienią - we wrześniu; średnio ok. 2,5 tys. Rocznie przygotowywano dotychczas ok. 3 tys. rezydentur, tak było np. w 2013 i 2014 r. W 2015 r. przyznanych ma zostać 6527 rezydentur.

MZ: w onkologii 100 proc. zgłoszonego zapotrzebowania 

- Znaczące zwiększenie liczby miejsc rezydenckich pozwoli na wykształcenie większej liczby lekarzy - wskazał minister.

Miejsca, jak wyjaśnił, zostały przyznane z uwzględnieniem priorytetów resortu. Kluczowe obszary to m.in. onkologia, geriatria, pediatria oraz szeroko rozumiane zdrowie publiczne. W obszarze onkologii przyznano w sesji wiosennej 247 miejsc rezydenckich, w szeroko rozumianej geriatrii - 254, pediatrii - 457, a w obszarze zdrowia publicznego - 634.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia na stronie internetowej, w onkologii oraz dziedzinach związanych z rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych - w onkologii klinicznej, patomorfologii, radioterapii onkologicznej, chirurgii onkologicznej, hematologii, medycynie paliatywnej - minister zdrowia przyznając łącznie 247 miejsc rezydenckich zapewnił w 100 proc. pokrycie zgłoszonego zapotrzebowania.

- Każdy, kto będzie chciał się kształcić w tej dziedzinie (zgodnie z ilością miejsc zgłoszonych przez wojewodów), będzie miał taką możliwość - mówił minister Arłukowicz. - Sfinansujemy też kształcenie każdego patomorfologa we wszystkich miejscach, w których jest to możliwe w Polsce - zapewnił, zachęcając lekarzy do wybierania tej specjalizacji.

Geriatria, pediatria, zdrowie publiczne 

254 rezydentury przyznane w geriatrii i specjalizacjach pokrewnych dotyczą dziedzin związanych z opieką nad seniorami - takich jak geriatria, reumatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, diabetologia, rehabilitacja medyczna.

457 rezydentur w dziedzinach pediatrycznych dotyczy: pediatrii, choroby płuc dzieci, kardiologii dziecięcej, nefrologii dziecięcej, chirurgii dziecięcej, pediatrii metabolicznej, gastroenterologii dziecięcej, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, neurologii dziecięcej, otorynolaryngologii dziecięcej, onkologii i hematologii dziecięcej, neonatologii.

Liczba miejsc rezydenckich przewidzianych dla lekarzy, którzy chcą się specjalizować w psychiatrii dziecięcej jest wyższa niż zapotrzebowanie zgłoszone przez wojewodów. To oznacza, że w trybie rezydentury będzie można specjalizować się w każdym ośrodku, który uzyskał akredytację do kształcenia w tej dziedzinie medycyny - podaje Ministerstwo Zdrowia.

W obszarach związanych z zapewnieniem szeroko rozumianego zdrowia publicznego minister zdrowia przyznał 634 miejsca rezydenckie dla lekarzy chcących się specjalizować w takich dziedzinach jak: zdrowie publiczne, endokrynologia, alergologia, stomatologia, medycyna ratunkowa, anestezjologia i intensywna terapia, psychiatria, medycyna rodzinna i choroby wewnętrzne.

Wydatki na rezydentury 

Minister podkreślił, że od 2010 r. wydatki na rezydentury systematycznie rosną. Zachęcał do kształcenia w dziedzinach uznanych za priorytetowe, w których specjalizuje się zbyt mało lekarzy, przypominając, że rezydenci, które decydują się na kształcenie na tych kierunkach, otrzymują wyższe wynagrodzenie.

Wydatki na rezydentury zaplanowano w 2015 r. na poziomie 702,4 mln, na 2016 r. planowane są one na poziomie ok. 829,3 mln. Dla porównania w 2014 r. środki przewidziano w kwocie 643,6 mln.

Minister był w poniedziałek dopytywany przez dziennikarzy o przepisy dot. możliwości zmiany specjalizacji, które weszły w życie od stycznia br.

- Rozmawiamy o bardzo poważnych środkach publicznych. Lekarz, który decyduje się na rozpoczęcie rezydentury, przypomnę - w całości finansowanej przez państwo - musi podejmować decyzje świadome - powiedział Arłukowicz.

Specjalizację można zmienić, ale...

Dodał, że jeśli lekarz będzie musiał zmienić specjalizację z powodów losowych, medycznych, będzie mógł to zrobić.

- Chodzi nam o zapobieganie sytuacjom, które obserwowaliśmy w latach ubiegłych często, zbyt często w mojej ocenie, że młodzi lekarze rozpoczynając rezydenturę, np. po dwóch, trzech, czterech latach zmieniali rezydenturę i rozpoczynali kolejną od nowa - wskazał.

- Nie jest tak, że młody lekarz nie może zmienić miejsca specjalizacyjnego; może zmienić miejsce. Ograniczyliśmy możliwość dowolnego, swobodnego zmieniania kolejnych rezydentur i finansowania ze środków publicznych lekarzy, którzy po kilka razy próbowali rezydentury zmieniać - dodał.

Wynagrodzenie lekarzy - rezydentów jest uzależnione od dziedziny medycyny oraz od okresu specjalizacji. Zróżnicowanie wynagrodzenia ma zachęcić młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których zaobserwować można ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów.

W dziedzinach priorytetowych pierwsze dwa lata opłacane są kwotą 3600 zł, a po dwóch latach specjalizacji 3890 zł; w pozostałych - 3170 zł przez pierwsze dwa lata i 3460 - po dwóch latach.


autor/ źródło: PAP, MZ


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Lekarz z Karbali: nie mieliśmy doświadczenia, popełnialiśmy błędy


Lekarze nie pchali się do Iraku drzwiami i oknami - mówi Mikołaj Wróbel, lekarz który w rozmowie z Gazetą Wyborczą wspomina swój pobyt…Naukowcy stworzyli sztuczną krew

Redakcja

Testy genetyczne coraz popularniejszą metodą diagnozowania raka. Zapaść onkologii w czasie pandemii może skłonić Polaków do takich badań

– Widzimy w tej chwili coraz większe zainteresowanie konsumenckimi badaniami genetycznymi. Świadomość społeczeństwa rośnie, do czego na pewno bardzo przyczyniła się także pandemia. Zostajemy w domach,…
Infonfz/Newseria
Prasa

Minister o zdarzeniu w Starachowicach: nie było błędu…

Nowe normy czasu pracy pracowników medycznych, m.in.…

Lekarze chcą zarabiać 12 tysięcy złotych

Prof. Marian Zembala o propozycjach PiS: system budżetowy…

Redakcja

Rada Przejrzystości m.in. o tocilizumabie

W czasie posiedzenia Rada przygotowała m.in. stanowisko dotyczące produktu leczniczego - ROACTEMRA S.C. (tocilizumab) we wskazaniu: leczenie tocilizumabem podskórnym reumatoidalnego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ICD-10: M05, M06) – program…
AOTM
Farmacja
Redakcja

Pierwsze miejsce w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żywieniowego dla studentek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Grant naukowy Nagrodą dla uczelni, z której pochodził zwycięski zespół IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żywieniowego NHW był grant naukowy w wysokości 10.000 zł.  Dnia 27.10.2015 r. podczas uroczystej…
Nestle Polska/Infonfz
Artykuł

Lekarze rodzinni przeciw orzekaniu o zdolności do…