Szpitale muszą podjąć decyzję, czy wchodzą w pakiet onkologiczny

W cieniu negocjacji lekarzy rodzinnych z Ministerstwem Zdrowia, są kontrakty dla szpitali. Placówki medyczne muszą podjąć decyzję czy wchodzą w tzw. szybką ścieżkę onkologiczną…Wiemy już, że większość szpitali przyjmie pakiet onkologiczny, choć nie bez obaw.

- Wchodzimy w program we wszystkich tych zakresach, gdzie mamy pacjentów onkologicznych, czyli na ginekologii, chirurgii, laryngologii czy neurochirurgii – powiedziała Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymsotku. – Trwają prace przygotowawcze, musimy powołać zespoły konsultantów, wyłonić koordynatorów. Przygotowanie i wdrożenie pakietu na początku na pewno będzie to dużym obciążeniem dla szpitala, jak to będzie funkcjonować, pokaże życie.

- Mamy wolę, aby realizować założenia pakietu – mówi też Marek Chojnowski, dyrektor szpitala MSW w Białymstoku. – Jest to trudne i czasochłonna, wymaga dobrej logistyki i poniesienia dodatkowych kosztów. Musimy zatrudnić nowych pracowników, części dołożyć obowiązki. Ale jeśli uda się realizować założenia pakietu w praktyce, pacjenci mogą na tym zyskać. Dotąd nie zawsze mogli liczyć np. na konsylium specjalistów w ich sprawie.

Ale nie wszyscy wejdą w pakiet – Pomijając wątpliwości związane z realizacją pakietu, przyczyna jest inna: od 1 stycznia wchodzimy w szpitalu w system e-zdrowie i nie jesteśmy w stanie jednoczasowo wdrażać założeń pakietu – powiedziała Urszula Łapińska, dyrektorka białostockiego szpitala wojewódzkiego.

Szpitale w całej Polsce nie widzą za ile będą leczyć w 2015 roku. Większość placówek aneksy podpisała, zgadzając się na pakiet onkologiczny. Aneksy były jednak bez wpisanych kwot.

- My na nikim niczego nie wymuszamy. Nie przedstawiamy żadnych propozycji finansowych, bo nie ma jeszcze aktów wykonawczych  - tłumaczy się Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ.

- Mieliśmy w nich najpierw zadeklarować, czy przystępujemy od 1 stycznia do pakietu onkologicznego czy też nie – mówi Marek Staszewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. – Jeśli tak, to w kontraktach, które mamy dopiero dostać, zostanie wydzielona część onkologiczna. Usługi i badania w tym zakresie, mają być nielimitowane. Wszystkie, według zapowiedzi funduszu, zostaną zapłacone. Jak to będzie wyglądać w praktyce, dopiero się okaże, gdy poznamy szczegóły.


autor/ źródło: wspolczesna.pl/nto.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Kto ma wskazać placówkę po odmowie świadczenia?


Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby resort zdrowia przygotował propozycję nowelizacji przepisów dot. klauzuli sumienia lekarzy, aby nowy…Zmodyfikowany wirus HIV w leczeniu białaczki. Kontrowersyjna…

Kolejne Akademie NFZ we wrześniu

Solidarność: lekarze powinni negocjować podwyżki…

Pielęgniarki krytykują nowe normy zatrudnienia

Chorzy ze szpiczakiem leczeni coraz skuteczniej

Około 90 proc. chorych na astmę szybko przestaje…

Dlaczego wzrosła składka członkowska dla lekarzy?

MZ publikuje projekt rozporządzenia o Krajowym Rejestrze…

Redakcja

Weszły w życie kolejne regulacje w ramach pakietów kolejkowego i onkologicznego

Ministerstwo Zdrowia wskazuje główne rozwiązania zawarte w rozporządzeniu: - Pacjenci nie będą musieli co miesiąc zgłaszać się do lekarza po receptę.  Wydłużono czas na jaki lekarz będzie mógł wystawić receptę na…
R.Z./MZ.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia