Sukces w regeneracji rdzenia ma swoją długą historię

Sukces operacji u pacjenta z przerwanym rdzeniem kręgowym to efekt kilkunastu lat pracy; 40-letni pacjent jest czwartym, któremu przeszczepiliśmy glejowe komórki węchowe - mówili wrocławscy neurochirurdzy w środę (22 października) na konferencji prasowej we Wrocławiu.We wtorek (21 października) media obiegła wiadomość, że po raz pierwszy na świecie pacjentowi z przerwanym rdzeniem kręgowym przeszczepiono glejowe komórki z opuszki węchowej w mózgu, dzięki czemu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. Operację wykonano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

- Ten sukces naukowy, który osiągnęliśmy, ma swoją bardzo długą historię. Możemy przyjąć, że rok 2002 jest datą, kiedy rozpoczęliśmy te prace - powiedział prof. Włodzimierz Jarmundowicz, szef Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, której pracownicy przeprowadzili operację.

- Dotychczas zoperowaliśmy w sumie czterech pacjentów, przy czym u ostatniego pacjenta - pana Darka - zastosowaliśmy metodę, która nie była dotychczas nigdzie indziej na świecie stosowana, tj. przeszczepienie glejowych komórek węchowych pobranych z opuszki węchowej (wcześniej pobierano je z błony węchowej nosa - PAP)  - powiedział prof. Jarmundowicz.

Wyjaśnił, że było to połączone z usunięciem blizny z miejsca uszkodzenia rdzenia kręgowego, a w miejsce ubytku przeszczepiono nerwy obwodowe - w tym wypadku nerwy skórne, które stosuje się w leczeniu urazowych uszkodzeń innych nerwów.

- Połączenie tych dwóch elementów w jednej operacji, a następnie odpowiedni program rehabilitacji spowodował, że możemy pochwalić się takim wynikiem leczenia - zaznaczył prof. Jarmundowicz.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W Australii też kwestionuje się skuteczność homeopatii


W Australii trwa spór o homeopatię między aptekarzami, którzy nadal chcą sprzedawać takie preparaty, a lekarzami, według których te…Ustalono pochodzenie zabójczego wirusa MERS

Petycja ginekologów w sprawie badania urodynamicznego

Premier Tusk ws. in vitro: potrzebne są ramy prawne

Nowy czas pracy pracowników medycznych a wynagrodzenia

Redakcja

Pierwsze miejsce w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żywieniowego dla studentek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Grant naukowy Nagrodą dla uczelni, z której pochodził zwycięski zespół IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żywieniowego NHW był grant naukowy w wysokości 10.000 zł.  Dnia 27.10.2015 r. podczas uroczystej…
Nestle Polska/Infonfz
Artykuł

Adam Windak na znak protestu zrezygnował z funkcji…

Redakcja

Radom: szpitale poszukują specjalistów

Jan Bartel, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Szpitalu Psychiatrycznym w Krychnowicach, podkreśla, że placówka ma wymaganą przepisami liczbę specjalistów w dziedzinie psychiatrii, ale chętnie przyjąłby kolejnych: - Oczywiście jesteśmy…
radom.gazeta.pl
Prasa

Inwestycje w telemedycynę zmniejszą kolejki i koszty…

W wiosennej sesji 1612 miejsc rezydenckich, w całym…