Resort zdrowia rozważa refundację prewencyjnej mastektomii

Ministerstwo Zdrowia chce zlecić Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydanie rekomendacji w sprawie refundowania - w określonych warunkach - prewencyjnej mastektomii.Chodzi o zakwalifikowanie zabiegów mastektomii wykonywanych u pacjentek będących nosicielkami mutacji genu BRCA1 i/lub BRCA2 z grupy ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika jako świadczenia gwarantowanego i refundowanego przez NFZ - informuje Gazeta Wrocławska.

Ostatnio Dolnośląskie Centrum Onkologii wystąpiło o zgodę na tzw. prewencyjną mastektomię do płatnika. Chodziło o przypadek pacjentki, u której lekarze wykryli mutację genu, która bardzo znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

Niektóre oddziały NFZ refundowały tego typu zabiegi. Okazuje się, że w Ministerstwie Zdrowia problem jest dobrze znany i  trwają już prace nad zmianą przepisów w tym zakresie. 

Więcej: www.gazetawroclawska.pl


autor/ źródło: Gazeta Wrocławska


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Męska profilaktyka: o czym należy pamiętać


Statystycznie, na dobrowolne badania kontrolne mężczyźni zgłaszają się zdecydowanie rzadziej, niż kobiety. Niestety profilaktyka w tej…Polska należy do czołówki krajów z największą…

Aptekarze do resortu: tylko wysokie kary mogą zapobiec…

Rynek dermokosmetyków w Polsce rozwija się bardzo…

Przepis o tworzeniu rejestrów medycznych - niekonstytucyjny

Prof. Brydak: przed epidemią grypy uchroniła nas…

Raport: potrzebne nowe bodźce do przekształceń…

Młodzi lekarze nie chcą pracować w Polsce

Sardynia na dłuższy weekend w raju

NFZ o leczeniu poza granicami w trybie planowym