Prof. Wciórka: w kraju pracuje 15 proc. osób ze schizofrenią, na Zachodzie - 50 proc.

W Polsce pracuje ok. 15 proc. osób ze schizofrenią lub zaburzeniami psychicznymi, na Zachodzie - 50 proc. Wsparcie trenera pomaga takim osobom w znalezieniu i utrzymaniu pracy, wspiera też pracodawców - uważa psychiatra prof. Jacek Wciórka.Prof. Wciórka, kierownik I Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, mazowiecki konsultant wojewódzki w dz. psychiatrii, uczestniczył we wtorek (15 kwietna) w spotkaniu poświęconym pracy osób z zaburzeniami psychicznymi.

Spotkanie zorganizowała fundacja "Żyjmy zdrowo", która prowadzi pilotażowo program trenerski w trzech województwach - wielkopolskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim, we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami.

W ramach programu "Powrót do społeczeństwa. Powrót do pracy. Powrót do zdrowia" trenerzy pracują z osobami z zaburzeniami psychicznymi, przygotowując je do podjęcia pracy. Trener pomaga w znalezieniu odpowiedniego stanowiska pracy, wspiera kontakty z pracodawca i współpracownikami, monitoruje przebieg zatrudnienia - aż do momentu całkowitej samodzielności.

Jeden trener ma pod opieką 5-10 osób. Prowadząc indywidualne wywiady, tworzy profil ich umiejętności, kwalifikacji i predyspozycji, które pozwalają poznać im swoje mocne i słabe strony. Trener pomaga też kontrolować stres przed rozmową kwalifikacyjną i wspiera utrzymanie motywacji do pracy.

Przedstawiciele fundacji podali, że np. w Poznaniu przy wsparciu trenera już w ciągu 2-3 miesięcy udało się znaleźć zatrudnienie dla pierwszych 5-6 osób.

- Chorujących na schizofrenię jest w Polsce ok. 200 tys., ale to liczba osób zarejestrowanych w placówkach. Na świecie szacuje się, że poza systemem może być jeszcze 40-60 proc. chorych, ale nawet licząc tylko oficjalne statystyki, jest to ok. 30 tys. pracujących w Polsce, a to niewiele - podkreślał profesor.

W jego ocenie dla zwiększenia odsetka zatrudnionych potrzebne byłoby wsparcie państwa dla trenerów pracujących w relacji pracodawca - potencjalny pracownik.

- Świat zdecydował się zainwestować w taki model, a to przyniosło owoce - praktyka zatrudniania osób z zaburzeniami psychicznymi utrwala się, pracodawcy przekonują się, że nie taki diabeł straszny, i wyniki są rzeczywiście zachęcające - podkreślił.

Aktywność zawodowa pomaga osobom z zaburzeniami psychicznymi w powrocie do zdrowia.

- Sens pracy trenera polega na tym, że człowiek, który miał problemy, po pewnym czasie zaczyna pracować we własnym rytmie. Następuje u niego przełamanie bariery - uwierzenie, że może. Pomaga mu świadomość odzyskanej niezależności, autonomii, poczucia własnej godności - że przestał być traktowany jak niepotrzebny - mówił.

Podkreślił, że najczęściej sami chorzy nie wierzą w siebie, ponieważ wdrukowuje się im pojęcia "świr" i również rodzina często tak traktuje dotkniętą chorobą osobę, choć wiele rodzin "bohatersko, heroicznie, umiejętnie przezwycięża ten kryzys". Prof. Wciórka przekonuje, że najlepszą metodą destygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi jest dobra opieka psychiatryczna, żeby ci ludzie nie wegetowali na marginesie.

Uczestnicząca w spotkaniu kierownik działu obsługi osób niepełnosprawnych w stołecznym urzędzie pracy Beata Tryc podała, że w Warszawie na zarejestrowanych ponad 3 tys. osób niepełnosprawnych odsetek z orzeczeniem "P" - problemów psychicznych - wyniósł na koniec 2013 r. 14,5 proc.

Według niej jest to jednak grupa, która ma ogromne trudności w znalezieniu zatrudnienia.

- Osoby z orzeczeniem ''P'', epileptycy, czy osoby ze stwardnieniem rozsianym, to te grupy, których pracodawcy się boją. Pracodawcy zwracają się - często w nieformalnych rozmowach - że jeśli uda się uniknąć osób z takimi schorzeniami, to chętnie to zrobią - zaznaczyła Tryc.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Cztery zdania odrębne do wyroku TK ws. klauzli sumienia


Czworo sędziów Trybunału Konstytucyjnego złożyło zdania odrębne do różnych części środowego wyroku TK ws. klauzuli sumienia lekarzy.…W ciągu najbliższych 5 lat służba zdrowia przejdzie…

Można zgłaszać już udział Konferencji MedTrends…

Posłowie chcą, by NFZ finansował szczepienia ochronne…

NFZ o umowach i sprawozdawczości dla świadczeniodawców

Senat za zwolnieniem karetek pogotowia z opłat autostradowych

Redakcja

Korytarze ratunku mogą skrócić dojazd karetki o sześć minut

Chodzi o to, że gdy dostrzegamy korek od razu zjeżdżamy na bok - na lewo i na prawo, równolegle do osi jezdni. Powstaje wtedy równy, dość szeroki i wolny obszar. Ten tzw. korytarz ratunku (emergency corridor), który z powodzeniem funkcjonuje…
Wyborcza.pl
Prasa

Wiceprezes NFZ o pacjentach z podejrzeniem raka w…

Przełom w leczeniu WZW C. Jest szansa na wygranie…

Przetwarzanie danych osobowych dawców szpiku zgodne…