Prezes NFZ po deklaracjach PiS: jest nadzór polityczny nad finansowaniem zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje przejrzyście, a konstrukcja obecnego systemu zapewnia nadzór polityczny nad finansowaniem świadczeń w Polsce - ocenił w czwartek (9 lipca) w Zabrzu prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk.Prezes NFZ - pytany przez dziennikarzy - odniósł się w ten sposób do zapowiedzi o likwidacji NFZ jaka padła w sobotę (4 lipca), gdy przedstawiciele największej opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość i zjednoczonej prawicy podczas konwencji programowej w Katowicach przedstawili swój program wyborczy dotyczący m.in. ochrony zdrowia.

Eurodeputowany i b. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha wskazał wtedy, że w kwestii odpowiedzialności za zdrowie Polaków należy przywrócić kontrolę państwa.

- Nie można takiego zadania powierzyć jakiejś instytucji, która nazywa się Narodowy Fundusz Zdrowia, która nie kieruje się słowem "każdy", tylko kieruje się słowem "ubezpieczony". W związku z tym prosta jest konstatacja: ten Narodowy Fundusz Zdrowia musi zniknąć, musi zostać rozwiązany - mówił Piecha podczas panelu na temat zdrowia.

- Chcemy, żeby odpowiedzialność za zdrowie Polaków przejęło na siebie państwo - dodał polityk.

- Decyzja należy parlamentu. Fundusz istnieje na podstawie ustawy i również ustawa może Fundusz rozwiązać, to jest dość oczywiste - powiedział w czwartek prezes Jędrzejczyk, pytany przez PAP o ocenę planowanych przez opozycję zmian.

Wskazał, że za niecały 1 proc. zebranej składki (to koszty funkcjonowania samego płatnika) NFZ obsługuje administracyjnie finansowanie świadczeń dla 37 mln Polaków. Robi to ok. 5,5 tys. pracowników Funduszu.

- Sposób pracy jest przejrzysty, umowy są pokazywane na stronach internetowych i ta przejrzystość, jawność jest zapewniona - uznał prezes NFZ.

Dodał, że zapewniony jest również wpływ polityczny na funkcjonowanie systemu zdrowia poprzez decyzje ministra kierującego tym resortem.

- To minister zdrowia poprzez rozporządzenia koszykowe wskazuje, co ma być finansowane, a poprzez współpracę z Agencją Oceny Technologii Medycznych, w jakiej wysokości mają być świadczenia finansowane. W związku z tym ten nadzór polityczny również w obecnym systemie jest zapewniony - zaznaczył.

O likwidacji NFZ mówiła również w sobotę na konwencji kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Program PiS i zjednoczonej prawicy przewiduje, że za jakość i sprawność opieki zdrowotnej odpowiedzialni byliby minister zdrowia i wojewodowie.

Budżet na dany rok miałby być podzielony na część przekazaną do dyspozycji dla wojewodów, oraz ministra zdrowia - na zadania mające ogólnopolski charakter, w szczególności na finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych. Program opozycji przewiduje też m.in. przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowoRodziny oddają starsze osoby na święta do szpitali

Wiele przypadków choroby Alzheimera to efekt stylu…

IMS Health o projekcie lipcowej listy refundacyjnej

Chrapiesz? Nie lekceważ tych objawów

Redakcja

Zaburzenia snu, w tym bezdech senny, zwiększają ryzyko udaru mózgu

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, dr Dirk M. Hermann ze szpitala uniwersyteckiego w Essen przeprowadził metaanalizę 29 badań na ten temat, którymi objęto 2343 osoby. Miały one niedokrwienny udar mózgu, wylew krwi…
Nauka w Polsce PAP
Prasa
Redakcja

Receptory folianowe: nowa droga dla terapii celowanych w leczeniu raka jajnika?

Chore te wymagają kolejnego leczenia opartego o chemioterapię. W zależności od czasu, jaki upłynął od zakończenia leczenia I rzutu do wznowy, dzielimy je na pacjentki platynooporne (przerwa w leczeniu krótsza niż 6 miesięcy) i platynowrażliwe (przerwa…
R. Mądry/Rynek Zdrowia
Nauka i Zdrowie

Kolejne regulacje pakietów weszły w życie

Redakcja

NFZ ukarał szpital za nieprzeprowadzenie badania dziecka

Efektem kontroli przeprowadzonej przez Fundusz jest kara nałożona na szpital powiatowy w podszczecińskim Gryfinie w wysokości 1104 zł. Badano jak potraktowano w kwietniu czteroletniego chłopca, który podczas pobytu u dziadków na wsi został kopnięty…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Nie zabraniamy in vitro, ale nie stać nas na jego…