PPOZ ws. rozporządzenia dot. trzech wzorów deklaracji

Walne Zgromadzenie Delegatów PPOZ sprzeciwia się formie wprowadzenia w życie przez ministra zdrowia nowego wzoru deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej - bez jakiegokolwiek vacatio legis.Jest to niezgodne z zasadami poprawnej legislacji i podważa zaufanie obywateli do organów państwa - podkreśla PPOZ

Minister zdrowia 13 czerwca podpisał nowe rozporządzenie wprowadzające w miejsce jednego druku deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej trzy, odrębne druki, co już w przeszłości było stosowane w POZ i się nie sprawdziło.

Rozporządzenie weszło w życie w niedzielę  (15 czerwca ).

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w oficjalnym stanowisku wyraziło swój sprzeciw wobec formy w jakiej minister zdrowia wprowadza w życie nowe rozporządzenie.

Walny Zjazd stwierdza przy tym, że nie było i nadal nie ma żadnych przesłanek dla wprowadzenia trzech druków wyboru zamiast jednego. Blisko 90 proc. obywateli dokonuje bowiem wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej u jednego świadczeniodawcy. Wprowadzanie w tej sytuacji trzech druków wyboru w miejsce jednego jest zwykłym marnotrawstwem papieru, czasu i środków przeznaczonych na leczenie pacjentów. Stanowi przejaw niepotrzebnej biurokracji. Argument ten został przez PPOZ przedstawiony ministrowi, który jednak całkowicie go zignorował.


autor/ źródło: PPOZ


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
90 proc. wcześniaków atakuje wirus RS. Profilaktyka jednak tylko dla najwcześniej urodzonych


Wirus RS jest odpowiedzialny za 75 proc. hospitalizacji dzieci z zapaleniem oskrzelików. Szczególnie groźny jest dla wcześniaków, których…RPP: monitorowanie pacjenta przy użyciu kamer tylko…

Gdy antybiotyki nie działają, stosują bakteriofagi

Genetyczna szczepionka antycholesterolowa

NIK zajął się odpadami medycznymi

MZ chce zbadać działalność liderów PZ; ci uważają,…

Bakterie z jamy ustnej matki mogą przedostawać się…

Szczepionki na koronawirusa trafią do Polski na początku…

NFZ chce zmian w finansowaniu SOR-ów i izb przyjęć

Szansa na leczenie przyczynowe wrodzonej łamliwości…