Późna ciąża to dłuższe życie

Naukowcy z Boston University School of Medicine (Massachusetts, USA) przeanalizowali dane dotyczące 462 kobiet, które były objęte wieloletnim studium pt. Long Life Family Study.Okazało się, że kobiety, które urodziły swoje ostatnie dziecko po 33. roku życia mają dwukrotnie większe szanse na dożycie co najmniej 95 lat w porównaniu z paniami, które ostatniego potomka urodziły przed 29. rokiem życia.

Jak tłumaczą autorzy pracy, urodzenie dziecka w późniejszym wieku samo w sobie nie przedłuża życia, ale jest wskaźnikiem wolniejszego starzenia się układu rozrodczego i całego organizmu. Prawdopodobnie ma to związek z posiadaniem pewnych wariantów genetycznych, które sprzyjają dłuższym zdolnościom rozrodczym i dłuższemu życiu, zaznaczają badacze.

Zdaniem naukowców, ewolucja wariantów genów, które spowalniają procesy starzenia się i pozwalają ludziom długo żyć zachodziła przede wszystkim u kobiet. Gdy kobieta posiada te warianty genetyczne jest w stanie zachodzić w ciążę i rodzić dzieci przez dłuższy okres życia, a to zwiększa szanse na przekazanie tych genów następnym pokoleniom. Naukowcy oceniają, że warto dążyć do znalezienia wariantów genetycznych, które przedłużają zdolności reprodukcyjne kobiet. Mogą to być bowiem te same geny, które odpowiadają za tempo starzenia się i podatność na schorzenia związane ze starszym wiekiem.


autor/ źródło: Menopause / Money.pl / Medexpress.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zachorowalność na raka piersi rośnie w Polsce szybciej niż na inne nowotwory


Polska wciąż znajduje się w grupie państw europejskich o najwyższej umieralności z powodu raka piersi. Rocznie z tego powodu umiera prawie…Ekspert: możemy pomóc większości par mającym…

Pierwsza pomoc w zawale o 86 proc. zwiększa szanse…

OZZL: lekarze obciążeni wskazaniem czasu oczekiwania…

W jakich sytuacjach można kierować pacjentów z…

Przełom w leczeniu raka skóry. Chorym pomóc może…

Na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Wiele…

Premier Tusk ws. in vitro: potrzebne są ramy prawne

Projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Uproszczona procedura z kartami zgonu