Polacy wciąż żyją krócej niż inni mieszkańcy Europy

Chociaż z roku na rok Polacy żyją coraz dłużej, to i tak jesteśmy w europejskim ogonie. Długość życia jest u nas wciąż krótsza niż w większości państw Starego Kontynentu - informuje Rzeczpospolita.Jak wynika z raportu GUS, w porównaniu z czołówką państw Europy mężczyźni w naszym kraju żyją aż o 8 lat krócej, a kobiety - o 4. To powoduje, że wśród 40 europejskich krajów Polska pod względem długości trwania życia jest na 28. miejscu, a jeśli chodzi o kobiety - na 24. 

Potrzeba około dekady, by przeciętny czas trwania życia zbliżył się do średniej unijnej - ocenia dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. A i to pod warunkiem, że spowolnione zostanie tempo wydłużania się życia na Zachodzie - zastrzega.

Najczęstszą przyczyną śmierci są choroby układu krążenia - z tego powodu kończy życie prawie co drugi Polak. Ale widać poprawę, bo przez ostatnie 20 lat liczba takich zgonów spadła aż o 6 pkt proc.

Natomiast już co czwarty Polak umiera z powodu raka i według lekarzy takich zgonów będzie w najbliższych latach coraz więcej, co wiąże się ze starzeniem się społeczeństwa. Coraz mniej osób ginie z kolei w wyniku zatruć, wypadków i urazów - w porównaniu z 2012 r. ich liczba spadła aż o 30 proc.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Krztusiec - zapomniana choroba powraca


Do niedawna wydawało się, że krztusiec, dzięki szczepieniom, został wyeliminowany. Tymczasem znów o sobie przypomniał. Opolski sanepid…Fundamentalne zmiany w finansowaniu POZ?

Zmienię system ochrony zdrowia w służbę zdrowia

W łódzkim osiem poradni wycofało się z pakietu…

Na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Wiele…

MZ: pracujemy nad większą dostępnością opioidów…

NFZ przypomina o obowiązku przestrzegania kontraktu…

Teraz lekarz może wypisać receptę na rok

NIL o prawie dostępu do dokumentacji medycznej

POZ-y nie tylko dla lekarzy rodzinnych