Po godz. 18 przychodnia nie przyjmie pacjenta?

NFZ może nie zapłacić przychodni za przyjmowanie chorych w innych godzinach niż od 8 do 18. W piśmie skierowanym do lekarzy POZ Fundusz informuje m.in., że badania wykonane poza wyznaczonymi godzinami nie będą świadczeniami gwarantowanymi, czyli objętymi przedmiotem umowy zawartej z płatnikiem.Pismo wywołało spore poruszenie w środowisku medycznym. Lekarze POZ zwracają uwagę, że ich pracy nie da się zamknąć w ścisłych godzinach. Często zdarza się, że po godzinie 18 przyjmują osoby, które długo czekały na wejście do gabinetu - informuje Dziennik Polski.

Niektóre placówki funkcjonują też w innych przedziałach czasowych, np. od godz. 7 do 17 czy od 9 do 19. Obecnie lekarze obawiają się, że jednoznaczny komunikat NFZ w tej sprawie wykluczy możliwość pracy przychodni w innych godzinach niż ściśle od 8 do 18.

Rodzą się obawy, że obsługiwanie pacjentów po godzinie 18 będzie możliwe wyłącznie na zasadach komercyjnych - pacjenci muszą się wówczas liczyć z receptami na 100 proc. i opłatą za świadczenie medyczne, nawet jeśli byli zarejestrowani przed godziną 18.

Wykluczone będzie też m.in. oddanie do badania moczu lub krwi przed godz. 8. Część pacjentów nie będzie zatem mogło skorzystać z takich usług przed udaniem się do pracy.

NFZ tłumaczy jednak, że określenie godzin pracy lekarzy to przejaw troski o dobro pacjentów. Jolanta Pulchna, rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ twierdzi, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż w placówkach, które funkcjonowały np. do godz. 20, lekarze często woleli pracować w godzinach wieczornych, a przez to w godz. od 8 do 18, kiedy jest najwięcej pacjentów, nie była zapewniona odpowiednia opieka.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl


autor/ źródło: Dziennik Polski


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
2 mln Polaków cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Nawet połowa może o tym nie wiedzieć


200 mln ludzi na całym świecie, w tym 2 mln w Polsce, cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Coraz częściej dotyka…Nie można lekceważyć grypy

Redakcja

List otwarty PPOZ do premiera

Według lekarzy rodzinnych obecna sytuacja w ochronie zdrowia jest coraz bardziej napięta, czego przykładem jest protest lekarzy OZZL, wystąpienia prezesa NRL oraz sprzeciw samego środowiska specjalistów onkologów i lekarzy rodzinnych, ale i pacjentów.…
PPOZ/medexpress.pl
Prasa

Kielce: specjaliści nie godzą się na wydłużenie…

Rośnie zużycie antybiotyków

Zwolnienia lekarskie już w formie elektronicznej

Jest pomysł na skrócenie kolejek, czy PESEL pomoże?

Redakcja

Lekarze POZ są oburzeni „reformą” Arłukowicza

W liście do ministra Arłukowicza czytamy: Wprawdzie wciąż chcę jeszcze wierzyć, iż kolejne decyzje Pana i podległych Panu urzędników nie wynikają ze złej woli niszczenia dotychczasowej struktury podstawowej opieki zdrowotnej… Że wynikają…
Federacja PZ /medexpress.pl
Prasa

Raport PMR: rynek chirurgii plastycznej wart 200 mln…

Polka szuka brakujących elementów zagadki zespołu…