OZZL krytykuje resort zdrowia za sposób refundowania leków generycznych

Zarząd Krajowy OZZL wysłał w środę (30 kwietnia) list do ministra zdrowia dotyczący refundacji leków generycznych. Sprawa dotyczy leczenia generykami zawierającymi substancję czynną imatinib w miejsce dotychczasowego leku oryginalnego (Glivec).OZZL wskazuje, że od chwili wejścia w życie ustawy refundacyjnej, lekarze postulują, aby obowiązywała zasada, że jeżeli leki mają taką samą moc i postać farmaceutyczną oraz zawierają tę samą substancję czynną to można je stosować w tych samych wskazaniach i wydawać z taką samą refundacją. Odnosi się to do leku oryginalnego i jego generyków. Lekarze zgłaszają ten postulat, aby uprościć zasady refundacji.

Jak przypomina związek zawodowy Ministerstwo Zdrowia nie chce zrealizować tego postulatu i twierdzi, że najważniejsze są wskazania zarejestrowane przez producenta danego leku (generyku) i że do nich należy dopasować praktyczne zastosowanie leku oraz poziom refundacji.

Jednak 25 kwietnia 2014 r., podczas spotkania z chorymi na przewlekłą białaczkę szpikową i hematologami wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał chorych, że mogą oni bezpiecznie przyjmować generyki i być nimi leczeni równie skutecznie, a przy tym taniej.

Ministerstwo przedstawiło powyższe stanowisko wobec zarzutów formułowanych przez chorych, że "wskazania zarejestrowane przez producentów” generyków zawierających imantinib nie są dokładnie takie same, jak wskazania zarejestrowane przez producenta leku oryginalnego.

OZZL postanowił zapytać ministra zdrowia, "dlaczego odrzuca postulat lekarzy aby każdy lek, który ma tę samą: moc, postać farmaceutyczną i nazwę międzynarodową miał ten sam zakres stosowania i tę samą refundację, niezależnie od wskazań zarejestrowanych przez producenta, a jednocześnie minister stwierdza, że: jeżeli moc, postać farmaceutyczna i nazwa międzynarodowa preparatu są takie same, to można je stosować i wydawać zamiennie.

Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL w liście do resortu stwierdza, że  "Minister Zdrowia interpretuje ten sam stan rzeczy w sposób odmienny, aby tylko uzyskać z tego powodu większe korzyści finansowe dla publicznego płatnika".

Więcej: www.ozzl.org.pl 


autor/ źródło: OZZL


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pacjenci pytają o dalsze losy rządowego programu leczenia niepłodności


Kliniki leczenia niepłodności otrzymują liczne pytania, czy rządowy program w tym zakresie zostanie utrzymany. Pacjenci chcą jak najszybciej…Granat niewskazany przy różnych lekach

Pakiet onkologiczny nie sprawdzi się u najmłodszych

Badania profilaktyczne wzroku konieczne przynajmniej…

Co trzeci mężczyzna przegrywa walkę z rakiem prostaty

Redakcja

Łódź: sąd oddalił skargę w sprawie cięć w szpitalu im. Rydygiera

Decyzja o obniżce pensji dla wszystkich pracowników, w trudnej sytuacji finansowej, w której znalazł się Miejski Szpital im. Rydygiera w Łodzi, jest uzasadniona stwierdził sąd. Uzasadniając oddalenie pozwu wskazano, że w tym przypadku nie można…
Dziennik Łódzki
Prasa

Grupa Azoty nawiązuje ścisłą współpracę ze…

Czy powstanie szczepionka na wirusa RSV?

Kandydat na ministra zdrowia: Nowy rząd to absolutne…

W wiosennej sesji 1612 miejsc rezydenckich, w całym…