Opiekun medyczny: zawód niechciany czy profesja przyszłości?

Mamy już ponad 1 mln osób starszych wymagających stałej opieki. Liczba pielęgniarek maleje, a opiekunowie medyczni są pozostawieni sami sobie.W Polsce lawinowo przybywa osób starszych i niesamodzielnych. Tymczasem pielęgniarkom brakuje czasu na pielęgnację. W polskich szpitalach już po tygodniu u pacjentów pojawiają się odleżyny.

Będziemy potrzebować dodatkowo co najmniej 350 tys. pielęgniarek i opiekunów medycznych.

Rozwiązać ten problem chciała dr Elżbieta Szwałkiewicz, b. konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych. Doprowadziła do wpisania w 2007 roku zawodu opiekuna medycznego do klasyfikacji zawodów Ministerstwa Edukacji (ME).

R E K L A M A

Opiekunom leczyć nie wolno. Żeby zostać opiekunem, trzeba zdać państwowy egzamin. Chętni zaczęli się kształcić... i sprawa ugrzęzła. Zarobki? 1400-1600 zł. Szacunek ze strony rodzin? Mylą opiekunów medycznych ze sprzątaczkami..

Zawód opiekuna zawisł więc w próżni i nikt nie interesuje się opiekunami. Absurdów w ich pracy jest wiele. Choćby taki: opiekun nie ma prawa podać pacjentowi leków. Żeby nie zabić podopiecznego, opiekun musi łamać prawo.

Na wprowadzenie zawodu opiekuna medycznego pielęgniarki zareagowały nerwowo. Przestraszyły się, że opiekun to pomniejszenie ich pensji o 300 zł dodatku pielęgnacyjnego. Protestowały przeciwko nowemu zawodowi.

Jak będzie za 10 lat? Senator Mieczysław Augustyn: - To jest zawód przyszłości, tylko chwilowo lobby innych zawodów w MZ jest zbyt silne. Ale za dziesięć lat opiekunowie będą stanowili większość, a pielęgniarki będą pełniły nadzór. Rzeczywistość to wymusi.

Więcej: www.wyborcza.biz


autor/ źródło: wyborcza.biz/Rynek Seniora


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Drakońskie kary to sposób szpitali na zysk?


Szpitale w przetargach na dostawę sprzętu medycznego lub usług nakładają na oferentów absurdalne warunki niezwiązane z przedmiotem zamówienia,…Operacje plastyczne bez VAT-u, jeśli...

Więcej pieniędzy na refundację nowych leków -…

Ministerstwo Zdrowia zerwało negocjacje ws. zasad…

NIK zajął się odpadami medycznymi

Kanadyjski inwestor zbuduje szpital w Żywcu i będzie…

Polska w ogonie Europy pod względem leczenia alergii…

Pomysł na finansowe wsparcie szpitali - czy placówki…

OZZL: kosztowne łamanie prawa pracy przez dyrektorów…

Coraz częstszym problemem staje się insulinooporność.…