Noworodki i niemowlęta nie powinny być karmione sztucznym pokarmem

Część matek małych dzieci rezygnuje z karmienia piersią z powodów pozamedycznych. Tymczasem noworodki i niemowlęta nie powinny być karmione sztucznym pokarmem, jeśli nie jest to absolutnie konieczne - przypomina MZ w związku z Tygodniem Promocji Karmienia Piersią.W informacji opublikowanej we wtorek (27 maja) na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy, że karmienie piersią odgrywa również ważną rolę w profilaktyce zdrowotnej, zapewniając dziecku ochronę immunologiczną. Zmniejsza ryzyko atopowego zapalenia skóry i zachorowania na astmę. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na cukrzycę i mają większe szanse na zachowanie prawidłowej wagi ciała, także w późniejszych latach.

Żaden preparat zastępczy nie ma tak dobrego wpływu na rozwój dziecka, jak pokarm kobiecy, który jest najlepiej dopasowany do specyficznych potrzeb dziecka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Później dieta dziecka powinna być stopniowo rozszerzana, ale pokarm matki nadal powinien stanowić jej ważny składnik.

Więcej: mz.gov.pl


autor/ źródło: MZ


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Pasożyty pomogą w leczeniu chorób autoimmunologicznych?


Austriaccy naukowcy zidentyfikowali peptyd AcK1, dzięki któremu tęgoryjec psi – pasożyt z rodzaju nicieni – nie jest zwalczany przez…Polscy i amerykańscy lekarze badają możliwość…

Gen oporności na każdy znany nam rodzaj antybiotyku

GIS alarmuje - odra zaatakuje także w Polsce

PRO apeluje o pilne działania ws. klauzuli sumienia

Redakcja

Zmiana zarządzeń w zakresie lecznictwa szpitalnego

W przypadku zarządzenia ws. leczenia szpitalnego (nr 23/2014/DGL) wchodzi ono w życie z dniem podpisania. Zarządzenie w zakresie chemioterapii (nr 22/2014/DGL) wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014 roku.Więcej: 
NFZ
NFZ

Kolejne Akademie NFZ we wrześniu

Najnowsza metoda usunięcia zaćmy może wyleczyć…

Redakcja

NFZ powołał zespół Rady Funduszu ds. kontraktowania świadczeń

W skład zespołu wejdą: Małgorzata Gałązka-Sobotka jako przewodnicząca, Dorota Karkowska i Rudolf Borusiewicz. Zespół przeprowadzi pogłębioną analizę oraz przedstawi Radzie Narodowego Funduszu Zdrowia opinię i rekomendacje w sprawie optymalizacji…
NFZ/Infonfz
NFZ

Jak duże jest bezrobocie w branży medycznej?