NFZ: nie będzie ograniczenia dostępności do chirurgii naczyniowej

NFZ zapewnia, że nie będzie ograniczenia dostępności do świadczeń, ani powiększenia kolejek do świadczeń chirurgii naczyniowej. NFZ zaprzecza też medialnym informacjom, że o kontrakt na wszczepienia najdroższych stentgrafów będą mogły się starać tylko te szpitale, w których lekarz wszczepia ich co najmniej sto na rok.


Burzę wokół świadczeń z zakresu chirurgii naczyniowej wywołał artykuł w Gazetecie Wyborczej. Jak podała Gazeta w projekcie nowych przepisów, które mają wejść w życie już od maja, o kontrakt na wszczepienia najdroższych stentgraftów z odnóżkami będą się mogły starać tylko te szpitale, które zatrudniają chirurga z odpowiednim doświadczeniem. Czyli takiego, który wszczepia co najmniej sto stentgraftów na rok. A według specjalistów jest tylko jeden taki szpital w Polsce, czyli klinika na Banacha w Warszawie.

- Jeden dodatkowy lekarz specjalista z doświadczeniem wykonania stu operacji w roku to jest propozycja warunku dodatkowo premiowanego w konkursie ofert - tłumaczy Andrzej Troszyński, rzecznik Centrali NFZ. Jak podkreśla chodzi o powiązanie dostępności z jakością, a w rezultacie o bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. 

Zgodnie z powyższym, sugestie byłej wiceminister zdrowia Anny Knysok ( opublikowane na łamach Gazety Wyborczej), jakoby Fundusz chciał, żeby wozić chorego z tętniakiem do odległych szpitali są całkowicie bezzasadne, w szczególności z uwagi na fakt, że operacje tętniaków będą mogły być przeprowadzane również w ośrodkach pierwszego poziomu referencyjnego.

Troszyński zwraca uwagę, że projekt zarządzenia Prezesa NFZ, o którym mowa w Gazecie,  jest aktualnie na etapie konsultacji, dotyczy leczenia szpitalnego i jest dostosowaniem przepisów do koszykowego rozporządzenia Ministra Zdrowia w tym samym rodzaju (leczenie szpitalne), które w zakresie chirurgii naczyniowej zostały wprowadzone na wniosek konsultanta krajowego w tej dziedzinie.


autor/ źródło: RZ, NFZ/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowoPolacy wydają miliardy na prywatnych lekarzy

WHO wzywa: należy zintensyfikować szczepienia przeciwko…

Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo…

Arłukowicz: była eskalacja żądań lekarzy, nie…

Przełom w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Kobiety…

Nowotwór pęcherza moczowego występuje prawie cztery…

Łódzkie SOR-y według nowych wycen otrzymają o…

Miliard ludzi na świecie ma problemy ze słuchem.…

NFZ ws. kryteriów oceny ofert