MZ wyjaśnia OZZL problemy związane z realizacją rezydentur

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy opublikowane zostało pismo, które otrzymał Związek z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia. Pismo wyjaśnia niektóre z problemów zgłaszanych w czasie spotkania delegacji ZK OZZL i lekarzy rezydentów z przedstawicielami Departamentu, dotyczące realizacji rezydentur.Wśród problemów prezentowanych na spotkaniu OZZL monitował w sprawie zmuszania lekarzy rezydentów do pracy niezgodnie z prawem.

Jak podkreślał podczas wrześniowego spotkania przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel,  szpitale korzystając z tego, że rezydenci są opłacani przez resort zdrowia, wykorzystują ich.

- Rezydenci są kierowani do pracy tam, gdzie nie powinni pracować. Są także wykorzystywani i zatrudniani na kontrakty dyżurowe, a nie powinni ich mieć, gdyż często nie są w pełni kompetentni - opisywał sytuacje, do których dochodzi w szpitalach. 

Wyjaśnił, że warunki takiego kontraktu przewidują zwykle pełną odpowiedzialność lekarza rezydenta za jego ewentualne błędy.

Na przykład są zatrudniani na kontrakty dyżurowe, gdzie pracują sami i ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje ewentualne błędy - podnosił OZZL.

Czytaj: pismo Ministerstwa Zdrowia


autor/ źródło: OZZL/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ: nie będzie ograniczenia dostępności do chirurgii naczyniowej


NFZ zapewnia, że nie będzie ograniczenia dostępności do świadczeń, ani powiększenia kolejek do świadczeń chirurgii naczyniowej. NFZ…Pielęgniarki zamiast opiekować się pacjentami,…

Redakcja

O zasadach refundacji denosumabu

W zakresie refundacyjnym właściwym jest uznanie następującej interpretacji poszczególnych kryteriów przedmiotowego wskazania: - osteoporoza pomenopauzalna u kobiet w wieku powyżej 60 lat (ukończone 60 lat życia, licząc od daty urodzenia);…
mz.gov.pl
Ministerstwo Zdrowia
Redakcja

GIF: wycofanie z obrotu proszku do inhalacji

Jak informuje GIF, do Inspektora 26 marca wpłynęła decyzja własna podmiotu odpowiedzialnego o wycofaniu z obrotu ww. serii produktu leczniczego Asaris, w związku ze stwierdzeniem defektu dotyczącego elementu niespecyfikowanego w dokumentacji rejestracyjnej, który…
GIF
Komunikat

Lekarz rodzinny nie tylko nie powinien, ale i nie…

Ostra polemika w sejmie między Arłukowiczem a Pinkasem

Sejm zajmie się tzw. pakietem kolejkowym

Ruszył Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Minister zdrowia zapowiada utrzymanie Narodowego Programu…

Sejm uchwalił nowelę o zmianach w POZ