MZ o szkoleniach dla lekarzy i pielęgniarek nt. technologii informacyjnych

Cykl szkoleń o nowoczesnych technologiach informacyjno-komunikacyjnych i platforma e-learningowa pomogą kadrze medycznej i zarządzającej usprawnić obsługę i zarządzanie podmiotami leczniczymi. Projekt wdraża Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.Średnia wieku lekarza w Polsce to ok. 45 – 55 lat, a średni wiek pielęgniarki 44 lata. - Przedstawiciele tych zawodów narażeni mogą być na zjawisko marginalizacji cyfrowej - uważa Ministerstwo Zdrowia.

Aby możliwie najskuteczniej wykorzystać możliwości i korzyści związane z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnej, już wkrótce ruszą szkolenia w tym zakresie. Będą one najważniejszym elementem projektu pn. Poprawa jakości zarządzania w ochronie zdrowia poprzez popularyzację wiedzy na temat technologii ICT - podaje MZ w komunikacie.

Dostępna będzie także platforma edukacyjna. Umożliwi ona przeprowadzenie kursów interaktywnych, symulujących wybrane funkcjonalności systemów informatycznych, wspomagających obsługę i zarządzanie podmiotami leczniczymi.

Projekt przyczyni się do usprawnienia procesu diagnostyczno-leczniczego. Przyspieszy obieg informacji między personelem a pacjentem. Spodziewane jest również podniesienie jakości usług świadczonych przez podmioty medyczne oraz redukcja ich kosztów.

Istotny jest także aspekt prawny realizacji projektu. Projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zakłada bowiem obowiązek prowadzenia od 1 sierpnia 2017 r. dokumentacji medycznej w formie elektronicznej.

Szkolenia potrwają do końca czerwca 2015 r., a udział w nich jest bezpłatny. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 2 mln zł, jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/


autor/ źródło: MZ


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Prof. Marian Zembala o propozycjach PiS: system budżetowy jest dobry dla bogatych


Szanuję inne poglądy, ale bądźmy ostrożni w dokonywaniu rewolucji w służbie zdrowia - tak zapowiedź Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą…Kolejny wygrany proces OZZL w Tychach

Koszty cukrzycy są coraz wyższe. Najdroższe jest…

OZZL: rezydenci zachowają dotychczasową pensje

Specjaliści z ŚCCS w Zabrzu konsultują na odległość

Czas pracy elektroradiologów zgodny z konstytucją

Przełom w leczeniu raka skóry. Chorym pomóc może…

Ministerstwo Zdrowia o planie zmian w onkologii i…

Specjaliści o czynnikach ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

Ministerstwo Zdrowia podziela zdanie NIK ws. nocnej…