Mydło plemnikom szkodzi

Substancje chemiczne obecne w powszechnie używanych środkach czystości (takich jak pasty do zębów, mydła, szampony) wywierają niekorzystny wpływ na męską płodność – uważają duńscy i niemieccy naukowcy.Część związków obniżających jakość nasienia zachowuje się jak żeński hormon estrogen, inne zaś mają działanie podobne do antyandrogenów.

Zdaniem badaczy, jedna trzecia (30 spośród 96) powszechnie stosowanych do produkcji kosmetyków i środków higieny osobistej chemikaliów może bezpośrednio zmniejszać ruchliwość plemników oraz powodować przedwczesne uwalnianie z nich enzymów niezbędnych do wniknięcia do wnętrza komórki jajowej.

– Po raz pierwszy wykazaliśmy, że do uszkodzenia plemników może dochodzić nawet wtedy, gdy stężenie żadnej z toksycznych substancji nie przekracza bezpiecznego poziomu.  Istotny jest bowiem łączny wpływ „koktajlu” dziesiątków chemikaliów jednocześnie – tłumaczy dr Timo Strünker z Centre of Advanced European Studies and Research w Bonn.


autor/ źródło: The Independent/Medexprees


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wątpliwości RPO ws. udostępniania dokumentacji konsultantowi i lekarzom odbywającym specjalizację


Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministra zdrowia wyraził wątpliwość co do umocowania konsultanta krajowego jako uprawnionego do…Kierownik apteki tylko ze specjalizacją?

Ratownicy medyczni: praca do 67 roku? Nie damy rady

Depresja i zaburzenia psychiczne będą długotrwałym…

Redakcja

NRL: stanowisko dot. specjalistów w centrach urazowych

Prezydium NRL zgłasza uwagę dotyczącą wykreślenia z warunków wymaganych w zakresie personelu medycznego lekarzy specjalistów: chirurgii szczękowo-twarzowej, otorynolaryngologii, okulistyki oraz położnictwa i ginekologii. W jego ocenie będzie…
NIL
Komunikat

RPP: monitorowanie pacjenta przy użyciu kamer tylko…

Pediatrzy: system finansowania w instytutach winien…

Leki kontra upały: uwaga, mogą działać inaczej

Czy samorząd lekarski będzie miał nowego prezesa?

Redakcja

AOTM: będą kolejne rekomendacje?

Przedmiotem oceny członków Rady Przejrzystości będzie osiem substancji czynnych stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych. Chodzi o: •    Deferazyroks w rozpoznaniu zakwalifikowanym do kodu ICD-10:…
Portale Medyczne
Farmacja