Młodzi lekarze powinni mieć swobodę wyboru specjalizacji

Zniesienia ich limitów na rezydentury oraz swobody wyboru specjalizacji lekarskiej domaga się łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski.W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza przekonuje, że przyszli lekarze - kończąc studia medyczne - wyjeżdżają za granicę, gdzie jest otwarty dostęp do specjalizacji. 

Zdaniem posła Kołakowskiego to jedna z przyczyn długich kolejek pacjentów do lekarzy specjalistów. "Brak działań może doprowadzić do tego, że pacjenci w przyszłości pozostaną bez właściwej specjalistycznej opieki medycznej" - ostrzega poseł Kołakowski. 

Poseł z Łomży zgłasza także zastrzeżenia do samej procedury kwalifikowania na specjalizację. W postępowaniu kwalifikacyjnym lekarz może złożyć wniosek tylko w jednej dziedzinie medycyny (specjalizacji) i tylko w jednym województwie, a otrzymanie rezydentury zależy od tego, czy inne osoby, które aplikowały uzyskały lepszy, czy gorszy wynik z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). 

- O tym jednak lekarz dowie się dopiero po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego - zauważa poseł Kołakowski wskazując, że w związku z tym uzyskanie rezydentury niejednokrotnie zależy od szczęścia i przypadku.

- Wielu lekarzy (ok. 40%) z najwyższym wynikiem z egzaminu LEK nie dostaje się na wybraną specjalizację. W konsekwencji młodzi lekarze, często najlepsi absolwenci, wyjeżdżają za granicę - dodaje.

Więcej: www.4lomza.pl


autor/ źródło: 4lomza.pl/ Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ogólnopolska Konferencja Sekcji Chorób Serca u Kobiet


„Niewydolność serca u kobiet - wyzwania diagnostyki i terapii” to temat tegorocznej Ogólnopolskiej Konferencji Sekcji Chorób Serca u…Redakcja

MZ analizuje projekt dot. ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

”Osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania zawodu fizjoterapeuty jest członkiem zespołu rehabilitacyjnego ze szczegółowo określonymi zadaniami, do wykonywania których została przygotowana w toku kształcenia” - napisał wiceminister…
NIL
Artykuł

NRL: stanowiska ws. projektów rozporządzeń

Badania: ograniczenie spożycia nasyconych kwasów…

Poznań: 800 widzów internetowej transmisji operacji…

MZ w sprawie finansowania POZ

Czy można zniszczyć oryginał dokumentacji medycznej?

Do budżetu NFZ wpłynie 3,3 mln zł za błędnie…

Prof. Ratajczak laureatem prestiżowej Nagrody im.…

Szansa na lek na chorobę Alzheimera