Ministerstwo Zdrowia przywróci rejestr korzyści?

Lekarze nie mają obowiązku ujawniać korzyści, które otrzymali od koncernów farmaceutycznych ponieważ Ministerstwo Zdrowia zlikwidowało rejestr korzyści. Przestał być prowadzony od 2012 roku.Na pytanie dlaczego, resort odpowiada, że nie ma podstawy prawnej do jego prowadzenia. Ale, to samo ministerstwo postanowiło pozbawić się tej możliwości, likwidując rejestr - donosi TOK FM.

Z ustaleń reportera TOK FM wynika, że rejestr stworzyła i zlikwidowała ta sama osoba - ówczesna minister Ewa Kopacz. Teraz ministerstwo zapewnia, że zmieniony rejestr przywróci, a kwestie prawne ma regulować nowa ustawa o konsultantach.

Jak już pisaliśmy - w myśl tej ustawy - kandydat na konsultanta będzie musiał też podać, czy ma udziały w przedsiębiorstwach farmaceutycznych, a także czy prowadzi badania naukowe, związane z przedmiotem konsultacji.

Przyszli konsultanci będą również musieli poinformować o darowiznach uzyskanych od podmiotów zainteresowanych wynikiem konsultacji, a także o sponsorowanych wyjazdach zagranicznych i wszelkich innych formach wsparcia. Stosowne oświadczenie składać mają także konsultanci, powołani jeszcze przed przyjęciem nowelizacji - w terminie trzech miesięcy od jej wejścia w życie.

Jednocześnie, w myśl projektu, konsultant będzie mógł odmówić wykonania powierzonego mu zadania, jeśli uzna, że "mogłaby się pojawić uzasadniona wątpliwość co do jego bezstronności".

Więcej: www.tokfm.pl


autor/ źródło: TOK FM/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Cyfryzacja polskiej medycyny przyspiesza będzie mniej papierolgii


Cyfrowa transformacja służby zdrowia w kolejnych latach przyspieszy – zapowiada Izba Gospodarki Elektronicznej. Pierwszym krokiem ma być…Prezes NRL pyta ministra finansów o wyjaśnienia…

Redakcja

Rada Przejrzystości m.in. o tocilizumabie

W czasie posiedzenia Rada przygotowała m.in. stanowisko dotyczące produktu leczniczego - ROACTEMRA S.C. (tocilizumab) we wskazaniu: leczenie tocilizumabem podskórnym reumatoidalnego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ICD-10: M05, M06) – program…
AOTM
Farmacja
Redakcja

Zarządzenie NFZ ws. zespołu ds. finansowania SOR

NFZ przedstawił zarządzenie nr 35/2014/GPF prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 27 czerwca 2014 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. opracowania nowych rozwiązań systemowych finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie szpitalnego…
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ

Polscy i amerykańscy lekarze badają możliwość…

Leczenie CTEPH - skuteczne, ale nieefektywne kosztowo

Ocena Prezesa NRA sposobu przekazywania odmów realizacji

ADHD to skutek działania pestycydów?

Depresja może poprzedzać utratę pamięci u chorych…

Trwają prace nad ustawą o zdrowiu publicznym. Ustawa…