Miało przybyć lekarzy rodzinnych: gdzie będą się szkolić?

W jesiennym naborze będzie 359 miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy rodzinnych. Problem w tym, że szpitale kliniczne, które dotychczas prowadziły ich szkolenie, a nie mają w swoich strukturach przychodni POZ, nie będą mogły kontynuować tej działalności.Jak informuje Dziennik Polski, wprowadzając nowe zasady, resort zdrowia postanowił wyegzekwować przepisy, które formalnie obowiązują od ponad 4 lat. W myśl nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty specjalizację z określonej dziedziny medycyny mogą prowadzić tylko te jednostki, które wykonują działalność leczniczą w tej dziedzinie.

R E K L A M A

W praktyce oznacza to, że w wielu województwach, m.in. w małopolskim, kształcenie lekarzy rodzinnych będą mogły prowadzić tylko placówki POZ. Te nie palą się jednak do podjęcia tego zadania, ponieważ wymogi resortu sprawiają, że otwarcie kształcenia rezydenta wiąże się z olbrzymią liczbą nowych formalności, którymi lecznice są i bez tego poważnie obciążone.

Bez zachęt finansowych, które przynajmniej częściowo rekompensowałyby wysiłek z tym związany, placówki nie będą raczej wykazywać zainteresowania.

Więcej: www.dziennikpolski.pl


autor/ źródło: Dziennik Polski


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Warszawa: gigantyczne śledztwo ws. szpitala MSW nie wykazało nieprawidłowości


Prokuratura umorzyła jedno z największych śledztw. Potwierdza, że Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie nie wyłudzał świadczeń…Co zmieniło się w pracy lekarzy POZ po 1 stycznia?

Wyniki badań są własnością pacjenta, a jednak…

Polacy wydają coraz więcej na leki bez recepty.…

Konstanty Radziwiłł przyznaje: kompetencje lekarzy…

Prezydium NRL powołało zespół ekspertów ds. homeopatii

Szczepionki na koronawirusa trafią do Polski na początku…

Zbliżają się wybory. Co kandydaci na prezydenta…

Od 2017 r. szczepienia pneumokokowe dla wszystkich…

Czy szpitale mogą pobierać opłatę sanatoryjną…