Latos: propozycja Dudy ws. likwidacji NFZ w pełni uzasadniona

Andrzej Duda podczas piątkowej (22 maja) wizyty w Katowicach, zapytany o możliwość poprawy sytuacji pacjentów powiedział, że byłby skłonny rozważyć likwidację NFZ, a dysponowanie środków na ochronę zdrowia mogłoby zostać przeniesione do budżetów zadaniowych wojewodów.Do tej kwestii w rozmowie z Onetem odniósł się Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Podkreślił, że taka "głęboka zmiana" w służbie zdrowia jest "konieczna", ale zaznaczył, że jej wprowadzenie wymaga uprzedniej politycznej zmiany na stanowisku prezydenta oraz w parlamencie.

- Ten temat nie pojawia się po raz pierwszy w publicznej debacie, bo NFZ to instytucja wyjątkowo skompromitowana i negatywnie zasłużona, jeśli chodzi o ochronę zdrowia w Polsce. Politycy Platformy Obywatelskiej, a także minister Bartosz Arłukowicz, obiecywali wcześniej, że zajmą się wprowadzaniem zasadniczych zmian, ale skończyło się, jak to zwykle bywa, na pustych obietnicach - ocenił poseł PiS.

Według Latosa dochodzi do dziwnego dzielenia pieniędzy na poziomie kraju oraz w obrębie poszczególnych oddziałów NFZ. To wszystko pokazuje, że nawet najlepsze chęci, i najlepsze ustawy, mogą być nieskuteczne, jeśli nie zreformuje się tego, kto jest płatnikiem, i kto zarządza tymi pieniędzmi - ocenił przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

- Co gorsza, efektywność obecnego systemu jest coraz mniej korzystna dla obywatela. PO, razem z PSL-em, doprowadziła do tego, że szpitale stały się przedsiębiorstwami podmiotu leczniczego, a pacjent przestał być pacjentem, bo stał się świadczeniobiorcą - powiedział poseł PiS.

Zaznaczył, że zmiany w NFZ, łącznie z jego likwidacją, to postulat w pełni uzasadniony. Prawo i Sprawiedliwość od dawna walczy o tę sprawę - powiedział Tomasz Latos, oceniając wyborczą propozycję Andrzeja Dudy.

Czytaj: onet.pl


autor/ źródło: onet.pl/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Obecność pediatry w podstawowej opiece zdrowotnej jest niezbędna - przyznaje minister Radziwiłł


Podzielam zdanie, że obecność pediatry w podstawowej opiece zdrowotnej jest niezbędna - ocenił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.…NFZ dementuje doniesienia ws. zmian zasad finansowania…

Polscy naukowcy budują nowoczesny system do radioterapii

NIZP-PZH: rośnie liczba zachorowań na boreliozę

Była prezes NFZ o rozmowach resortu z Porozumieniem…

Kroki do e-zdrowia

Redakcja

ZUS winny państwu blisko 40 mld zł. Pożyczki nie odda

Niemożność wywiązania się ze spłaty pożyczek do końca marca potwierdził w rozmowie z portalem onet.pl Radosław Milczarski z ZUS-u. Poinformował jednocześnie, że obecnie zakład jest na etapie przygotowań do podpisania z ministrem…
onet.pl
Prasa

Gdy pacjent nie zgadza się na operację ratującą…

Lekarz z Karbali: nie mieliśmy doświadczenia, popełnialiśmy…

Wiosenne zapalenie spojówek najczęściej dotyka…