Lato to sezon na jelitówki

Polacy coraz częściej zapadają na choroby jelit. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że przybywa zarówno tych, które mają podłoże bakteryjne, jak i chorób wirusowych.Drobnoustroje atakują głównie latem - zdaniem epidemiologów i lekarzy w Polsce rozpoczyna się właśnie sezon na jelitówki.

Z meldunków epidemiologicznych wynika, że w pierwszej połowie roku na popularną "grypę żołądkową" zachorowało 36 099 osób. Dla porównania w analogicznym okresie poprzedniego roku - 25 692 - informuje "Rzeczpospolita".

Najwięcej z tych zakażeń spowodowanych jest przez rotawirusy. Statystyki pokazują, że z ich powodu problemy ze zdrowiem miało w tym roku aż 26 tys. Polaków. To o 10 tys. więcej niż przed rokiem. 

Przybywa także zakażeń pałeczkami salmonelli. Z meldunków epidemiologicznych wynika, że w pierwszym półroczu 2014 r. odnotowano 2574 przypadki, w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich nieco mniej, bo 2418.

Więcej: http://www.rp.pl/


autor/ źródło: rp.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Minister zdrowia przedstawił pierwszą ocenę pakietu onkologicznego


Minister Bartosz Arłukowicz przedstawił pierwszą ocenę pakietu onkologicznego. Zapowiedział także zmiany w pakiecie, wśród nich między…Co powstrzymuje proces starzenia się mózgu

Kolejne nominacje profesorskie

Informatyzacja placówki medycznej z korzyścią dla…

Redakcja

NFZ powołał zespół Rady Funduszu ds. kontraktowania świadczeń

W skład zespołu wejdą: Małgorzata Gałązka-Sobotka jako przewodnicząca, Dorota Karkowska i Rudolf Borusiewicz. Zespół przeprowadzi pogłębioną analizę oraz przedstawi Radzie Narodowego Funduszu Zdrowia opinię i rekomendacje w sprawie optymalizacji…
NFZ/Infonfz
NFZ

"Praca lekarza jest jedną z form reklamy komercyjnej..."

Ebola zagrożeniem także dla Wielkiej Brytanii

Zachorowalność na raka piersi rośnie w Polsce szybciej…

Hormon odpowiedzialny za cukrzycę?

Narodowa Rada Rozwoju błędnie ocenia sytuację w…