Krakowski szpital św. Rafała wprowadził NanoKnife

Należący do grupy Scanmed Multimedis Szpital św. Rafała jako pierwszy ośrodek w południowej Polsce wprowadza zabiegi przy użyciu NanoKnife.


Technologia przeznaczona jest do leczenia nowotworów prostaty, trzustki, wątroby i nerek z użyciem prądu elektrycznego. Zabieg z zastosowaniem NanoKnife polega na zaaplikowaniu w obrębie rejonu wymagającego leczenia kilku sond w kształcie igieł, pod kontrolą USG bądź tomografii komputerowej. Urządzenie wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych, które otwierają pory w błonach komórkowych, trwale uszkadzając komórki nowotworowe.

- Metoda daje szansę pacjentom z nieoperacyjnymi zmianami nowotworowymi, umiejscowionymi w trudnych lokalizacjach, ponieważ pozwala zniszczyć komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy tym otaczających nerwów i naczyń krwionośnych - mówi prof. Piotr Skotnicki, ordynator oddziału zabiegowo-chirurgicznego w Szpitalu św. Rafała w Krakowie.

Urządzenie zostało wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych i do tej pory wykorzystywano było jedynie w USA oraz niektórych krajach Unii Europejskiej. Szpital św. Rafała w Krakowie jest pierwszym ośrodkiem w województwie małopolskim i trzecim ośrodkiem w całej Polsce posługującym się tą metodą.


autor/ źródło: KR/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ zaprasza na szkolenie nt. dyrektywy transgranicznej


Centrala NFZ informuje, że 24 i 25 lutego we Wrocławiu odbędzie się szkolenie z "zasad udzielania świadczeń zdrowotnych w oparciu o przepisy…Zdaniem doradcy prezydenta projekt ustawy o zdrowiu…

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie o planie NFZ na…

Polscy cukrzycy nadal bez dostępu do nowoczesnego…

Inicjatywa Awangarda: woj. śląskie stawia na medycynę,…

Dysponentem tajemnicy lekarskiej są po śmierci pacjenta…

Felczer nie może wydać karty onkologicznej - informuje…

Ordynator obleganej poródówki: rezydenci wolą pracę…

NRL podniesie składkę? Kiedy?

Zdarzenia medyczne: pełna informacja o błędach…