Kierownik apteki tylko ze specjalizacją?

Komisja Akredytacyjna opowiedziała się za przywróceniem obowiązku posiadania specjalizacji przez kierowników aptek ogólnodostępnych oraz aptek szpitalnych.Zgodnie z aktualnym stanem prawnym kierownikiem może zostać farmaceuta, który ma co najmniej 5-letni staż pracy lub 3-letni staż pracy w przypadku posiadania specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej. Komisja akredytacyjna rekomenduje, by kierownikiem apteki ogólnodostępnej mógł zostać tylko i wyłącznie magister farmacji z ukończoną specjalizacją apteczną, posiadający 3-letni staż pracy, a w przypadku aptek szpitalnych magister farmacji ze specjalizacją kliniczną, szpitalną, bądź apteczną.

Komisja Akredytacyjna argumentuje, że możliwość łatwego uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki przez różnych przedsiębiorców oraz osoby fizyczne, w tym brak włączenia apteki do podmiotów leczniczych, prowadzi do sytuacji, w której kierownik apteki nadzorowany jest przez osoby nie posiadające wykształcenia farmaceutycznego.

W odniesieniu do kwestii finansowania szkoleń specjalizacyjnych nie tylko w dziedzinie farmacji aptecznej, należy przytoczyć zapis artykułu 89 ust. 3, w którym wskazano iż, „farmaceuta wnosi opłatę za postępowanie kwalifikacyjne, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, oraz za postępowanie egzaminacyjne i za kursy w szkoleniu ciągłym”. Przywołany zapis nie gwarantuje farmaceutom równego traktowania w odniesieniu do innych zawodów medycznych.

Tymczasem na forach farmaceuci piszą, że to ewidentna próba zwiększenia dochodów wykładowców uczelnianych. Podają przykładowe ceny kursów specjalizacyjnych: 8 tys. zł.


autor/ źródło: mgr.farm/katowice.oia.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Państwowa Inspekcja Pracy zbadała 1 888 wypadków z minionego roku


- Państwowa Inspekcja Pracy zbadała 1888 wypadków przy pracy, do których doszło w 2013 r. Poszkodowanych w nich zostało 2 319 osób, z…Zaniedbane domy jednorodzinne w Polsce przyczyną…

Nadal bez ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dlaczego?

Jacek Krajewski pisze do premier Kopacz

Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem

Szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom inwestycją…

Zwrot kosztów za leczenie za granicą - kogo będzie…

Redakcja

Nowe rozporządzenie, nowe kłopoty dla pielęgniarek?

W rezultacie, jak twierdzą pielęgniarki, może to doprowadzić do szukania oszczędności finansowych poprzez znaczne ograniczenia liczby personelu. 

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku pracuje ponad 550 pielęgniarek. Po przeprowadzce…
GP24.PL
Prawo i zarządzanie

OZZL wskazuje na kodeks etyki - chce ukarania "lekarza…

Grypa zbiera żniwo. Winne ruchy antyszczepionkowe?