Jest pomysł na skrócenie kolejek, czy PESEL pomoże?

Eksperci mają nowy pomysł na skrócenie kolejek. Potrzebny jest do tego PESEL. Jak miałby działać?Pomysł jest bardzo prosty: wystarczy, by system sprawdzał pacjenta według numeru PESEL. Już teraz Fundusz sprawdza teraz w ten sposób kolejki, na przykład na operację usunięcia zaćmy.

– Odkąd wprowadziliśmy to rozwiązanie, czas oczekiwania na dany zabieg skrócił się o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt dni. Weryfikacja kolejek według numeru PESEL ponadto je uszczelniła – powiedziała Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy małopolskiego NFZ.

System informatyczny obsługiwany z poziomu centrali wychwytuje PESEL pacjenta wyświetlający się w kilku kolejkach. Lecznice bowiem codziennie wysyłają do NFZ dane chorych zapisujących się na zabiegi. Urzędnicy, widząc ten sam PESEL w kilku kolejkach, wysyłają do zainteresowanego pismo. Proszą, aby pacjent zdeklarował się, w której placówce medycznej chce się leczyć. Gdy pacjent nie odpowiada, sami podejmują decyzję.

Taka procedura obecnie działa jednak tylko w wypadku 6 zabiegów.


autor/ źródło: Rzeczpospolita/Medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Łódzkie SOR-y według nowych wycen otrzymają o 8,5 mln zł więcej


W efekcie zmian zasad finansowania szpitali, które prowadzą szpitalne oddziały ratunkowe, przez najbliższe 6 miesięcy te placówki w Łódzkiem…Ebola nie zagraża Polakom

Ustawa o zdrowiu publicznym: jak sfinansować profilaktykę…

Prywatne przychodnie podnoszą ceny, bo w publicznych…

Zalecania dla podróżujących w regiony krążenia…

Nowe normy czasu pracy pracowników medycznych, m.in.…

Premier porozmawia z ministrem zdrowia o badaniach…

Sztuczna inteligencja dopasuje skuteczny lek i jego…

Kasy fiskalne u lekarzy i dentystów od 1 stycznia…

Redakcja

Ogólnopolska Konferencja Sekcji Chorób Serca u Kobiet

Choroby krążenia są główną przyczyną zgonów wśród kobiet w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że aż 53% kobiet umiera z powodu chorób układu krążenia. Choroby te jeszcze niedawno, były uznawane za typowo męskie…
Infonfz/Mat. prasowe
Konferencje