Jest nowa nadzieja w okulistyce?

Jest nadzieja dla pacjentów z rzadką i nieuleczalną chorobą, jaką jest neurotroficzne zapalenie rogówki. Naukowcy badają zastosowanie w terapii tego schorzenia rekombinowanego ludzkiego czynnika wzrostu neuronów.W trakcie dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Wzrokiem i Okulistyki (ARV) zaprezentowano wstępne wyniki badania klinicznego REPARO, którego celem jest ocena skuteczności rekombinowanego ludzkiego czynnika wzrostu neuronów (rhNGF). Według naukowców, lek może okazać się pierwszym celowanym preparatem stosowanym w leczeniu niezwykle rzadkiego neurotroficznego zapalenia rogówki, które dotyka 1 osobę na 5000.

Obecnie badanie wkracza w drugą fazę, natomiast dane z pierwszej fazy - obejmujące osoby z umiarkowaną i nasiloną postacią schorzenia wykazały dobrą tolerancję rhNGF. 18 pacjentów (7 mężczyzn i 11 kobiet) uczestniczących w pierwszej fazie badań klinicznych cierpiało na neurotroficzne zapalenie rogówki spowodowane cukrzycą, opryszczkowymi infekcjami oka, zabiegami neurochirurgicznymi i innymi zakażeniami. Podczas próby pacjentów podzielono na 4 grupy, z których dwie otrzymywały krople z różną zawartością substancji czynnej, jedna samo vehiculum, natomiast ostatnia grupa otrzymywała placebo. Po zakończeniu leczenia u 11 pacjentów odnotowano znaczące polepszenie stanu rogówki. Pełne ustąpienie zmian rogówkowych zaobserwowano u większośœci pacjentów z obu grup leczonych różnymi dawkami rhNGF.

Druga faza badań czyli próba kliniczna REPARO będzie realizowana w 39 ośrodkach w 9 krajach UE. W Polsce badania będą przeprowadzane w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym, Katedrze i Klinice Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM oraz Klinice Okulistyki Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.


autor/ źródło: portalemedyczne.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nie mamy dostępu do nowych technologii zwalczania nowotworów. Rozwiązaniem będzie stworzenie Funduszu Walki z Rakiem


Rocznie na choroby nowotworowe zapada w Polsce ponad 140 tys. osób. Wydatki na onkologię sięgają ok. 6,5 mld zł, co odpowiada 6 proc. całkowitych…Wczesne objawy choroby Alzheimera, jakie je rozpoznać?

Kontrowersje wokół studiów na kierunku homeopatia:…

W ocenie Premier Kopacz rządowy program in vitro…

Redakcja

Mniej badań PET. Dlaczego?

Pakiet onkologiczny miał zapewnić pacjentom z podejrzeniem nowotworu szybką i lepszą diagnostykę. W przypadku PET efekt jest jednak odwrotny - zauważa Gazeta Wyborcza. Na Śląsku w styczniu 2014 roku wykonano chorym 449 badań PET, w tym roku w styczniu…
Gazeta Wyborcza
Prasa

Porada recepturowa od przyszłego roku?

Znowu zwłoka ws. zwrotu kosztów leczenia za granicą?

Dyrektor szpitala chce usunięcia podpisu z deklaracji…

Redakcja

KIDL: List otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Posłów i Senatorów

Kierujemy do Państwa ten list jako protest wobec braku troski przez sprawujących władzę o bezpieczeństwo medycznej diagnostyki laboratoryjnej w Polsce. W obecnie uchwalanym projekcie ustawy nowelizującej ustawę z dnia 15 kwietnia 2011…
infonfz/KIDL
Komunikat

Seria do infuzji wycofana. O który lek chodzi?