Inspekcja sanitarna powinna wchodzić w skład urzędu podległemu premierowi

Poprzemy wszelkie działania dotyczące przekształcenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych Inspekcji odpowiedzialnych za nadzór nad warunkami zdrowotnymi żywności w jeden urząd podległy bezpośrednio premierowi - deklaruje BCC.Powinien to być krajowy odpowiednik Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności - czytamy w przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl stanowisku ekspertów Business Centre Club (BCC).

Uczestniczą oni w pracach nad ustawą o zmianie ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowelizacja zmieni przepisy o umiejscowieniu organów inspekcji sanitarnej w zespolonej administracji rządowej.

BCC wskazuje, że głównym problemem polskiego systemu prawnego dotyczącego bezpieczeństwa sanitarnego jest rozproszenie instytucji kontrolnych, działających w różnych obszarach żywności i żywienia. ”Dlatego popieramy przywrócenie modelu centralnego zarządzania Państwową Inspekcją Sanitarną istniejącego przed 1 stycznia 2010 r.” - wyjaśnia BCC i wskazuje na potrzebę stworzenia scentralizowanego nadzoru w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia.

”Proponowane w nowelizacji zmiany to niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Oczekujemy podjęcia przez Ministerstwo Zdrowia dalszych prac nad ustawą o zdrowiu publicznym i wprowadzenia regulacji prawnych tworzących ramy systemowych zmian ochrony zdrowia, w tym także usytuowania w nich Państwowej Inspekcji Sanitarnej” - stwierdzono w stanowisku.


autor/ źródło: Business Centre Club/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
W szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim leki podaje robot


W Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie) działa jedyny w kraju robot do przygotowywania leków…Odpowiedź odpornościowa po szczepieniu przeciw błonicy

GIF wycofuje z obrotu popularną maść na bóle stawów…

NRL podniesie składkę? Kiedy?

2 mln Polaków cierpi na przewlekłą obturacyjną…

Dotacja dla samorządu lekarskiego - m.in. na zapłatę…

PZ ws. numeru telefonu "do bezpośredniego kontaktu…

Lekarze zapłacą więcej - będzie wyższa składka…

Redakcja

Informacje dotyczące produktów wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19

Półmaski powinny spełniać następujące wymagania: zgodność z normami: PN-EN 140:2001/Ap1:2003 - Sprzęt ochrony układu oddechowego – Półmaski i ćwierćmaski – Wymagania, badanie, znakowanie ( lub odpowiednio EN…
Infonfz/MZ
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia przywróci rejestr korzyści?