Innowacyjność w polskiej ochronie zdrowa na poziomie XX w.

Podstawową barierą dla rozwoju innowacji w ochronie zdrowia w Polsce jest brak jednolitego systemu informacji o zdrowiu oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia - wynika z analizy przeprowadzonej przez Grupę Roboczą na rzecz innowacji w opiece zdrowotnej.M.in. na ten dokument powołuje się Dziennik Gazeta Prawna, stawiając tezę, że ”polska służba zdrowia zatrzymała się w XX wieku”. Zapóźnienia wynikają z tego, że systemie ochrony zdrowia nadal nie ma instytucji w pełni odpowiedzialnej za długookresową strategię planowania infrastruktury technicznej. Politycy zajmujący się ochroną zdrowia nie scharakteryzowali dotychczas mierzalnych wskaźników innowacyjności polskiej ochrony zdrowia, jak również koncepcji monitorowania dokonującego się w niej postępu.

O dystansie, jaki jest do pokonania, by stać się krajem, w którym leczenie jest bardziej innowacyjne świadczą też dane zgromadzone w raporcie Fundacji im. Lesława A. Pagi pt. Recepta na zdrowie czyli priorytety dla polityki zdrowotnej Polski. Zdaniem ekspertów, nowa polityka refundacji leków wdrożona przez Ministerstwo Zdrowia nie sprzyja innowacyjnemu i dobremu leczeniu.

Przykłady: W ciągu ostatnich 2 lat wprowadzono na listy tylko 30 nowych substancji leczniczych; dla porównania, średnio w Europie w samym 2013 r wprowadzono ich dwa razy więcej. Jedynie 15 proc. polskiego rynku aptecznego stanowią leki innowacyjne/oryginalne, co plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w UE.

Czytaj: www.gazetaprawna.pl


autor/ źródło: gazetaprawna.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Restrykcyjna interpretacja prawa czyni lekarską dobę mniej elastyczną - jest kłopot z obsadą dyżurów


Lekarze zatrudnieni w szpitalu w ramach etatu lub kontraktu nie mogą dodatkowo dyżurować w placówce, która ich zatrudnia w ramach umowy…Rekordowe wydatki Polaków na leki bez recepty

W listopadzie zmiany w pakiecie onkologicznym?

Okuliści zdecydowanie przeciwni skierowaniom

Poród w wodzie wcale nie tak bezpieczny

Grupa Azoty nawiązuje ścisłą współpracę ze…

MZ w sprawie finansowania POZ

Ekstrakt z ziemniaka pomoże walczyć z otyłością?

Koniec nielegalnych zabiegów medycyny estetycznej

Prezes NRL pisze do CSIOZ w sprawie e-recept