Ile Kowalski wydał na zdrowie publiczne?

Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszka Balcerowicza policzyło, jak w minionym roku państwo gospodarowało naszymi podatkami...i nie tylko. Okazuje się, że na zdrowie statystycznego Kowalskiego przeznaczono nieco ponad 10 proc. wszystkich wydatków publicznych."Jeśli przygotowując rozliczenie podatków za 2013 rok dojdziemy do wniosku,  że podatki są za wysokie, warto się zastanowić, na co państwo polskie wydaje te pieniądze" - piszą ekonomiści, którzy przygotowali "Rachunek od Państwa" za rok 2013. 

Wstępne szacunki mówią, że wydatki państwa w 2013 r.  wyniosły 682 mld zł, czyli średnio około 18 301 zł na każdego mieszkańca Polski. Ochrona zdrowia znalazła się w pierwszej piątce najbardziej koszochłonnych pozycji - zaraz za rentami, emeryturami oraz edukacją. Przeciętnie w ubiegłym roku państwo wydało ze środków publicznych 1980 zł na leczenie jednego obywatela.

Ile pochłonęły inne wydatki publiczne? Dla kontrastu w 2013 roku na składki NFZ i PIT emerytów i rencistów każdy Polak wydał 891 zł, na administrację samorządową 433 zł, rządową 327 zł, natomiast na urzędników ZUS, KRUS i NFZ 159 zł.

Więcej: FOR


autor/ źródło: Forum Obywatelskiego Rozwoju


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Osoby aktywne fizycznie powinny regularnie monitorować swój stan zdrowia, by zapobiec kontuzjom i powikłaniom kardiologicznym


Sport to kluczowy element zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Badania dowodzą, że regularne ćwiczenia poprawiają również nastrój i…Dolegliwości związane z przewlekłą niewydolnością…

Izba aptekarska proponuje kary za nielegalny eksport…

Rusza kolejna edycja kampanii przeciw depresji

Min. Szumowski: do końca roku e-zwolnienie, w przyszłości…

Zła wiadomość dla miłośników wina

Ewa Błaszczyk najbardziej wpływową kobietą polskiej…

700 tys. Polaków ma migotanie przedsionków. To tykająca…

Przepis o tworzeniu rejestrów medycznych - niekonstytucyjny

Polska przegrała przed Trybunałem UE ws. dyrektywy…