Homeopatia w odwrocie

Sprzedaż preparatów homeopatycznych spada. Powodem jest kampania Naczelnej Izby Lekarskiej, która zniechęca lekarzy do zalecania pacjentom takich środków – pisze „Nasz Dziennik”.Samorząd lekarski od dawna krytykuje homeopatię, mówiąc, że nie ma wyników badań wskazujących na ich skuteczność.

– Po tym jak Naczelna Izba Lekarska rozpoczęła kampanię na rzecz uświadamiania społeczeństwa, że homeopatia to metoda, która niewiele ma wspólnego z faktami i nauką, sprzedaż produktów homeopatycznych spadła. Mogę wyrazić zadowolenie z faktu, że ludzie coraz rzadziej kupują coś, co z punktu widzenia nauk medycznych ma wartość zerową. Mogę wyrazić zadowolenie z faktu, że ludzie coraz rzadziej kupują coś, co z punktu widzenia nauk medycznych ma wartość zerową – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej.

W 2013 r. na leki homeopatyczne Polacy wydali 100 mln zł, a jeszcze kilka lat temu było to ponad 200 mln.

A spadek obrotów w tym segmencie spowodował mniejszą liczbę zarejestrowanych preparatów. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych podaje, że w Polsce wydanych jest 550 pozwoleń na tego typu leki i tendencja zniżkowa jest dosyć wyraźna – nawet 20 proc. mniej z roku na rok.


autor/ źródło: Nasz Dziennik / PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Prywatne uczelnie wykształcą lekarzy


Szkoły prywatne próbują złamać monopol publicznych uniwersytetów medycznych - informuje "Puls Biznesu".Cyfryzacja polskiej medycyny przyspiesza będzie mniej…

Zanieczyszczone powietrze drugą po papierosach najczęstszą…

Refundacyjna stagnacja - komentarz INFARMY do listopadowej…

Polacy wydają coraz więcej na leki bez recepty.…

Od 1 maja nowy wykaz leków refundowanych

Kardiolodzy i geriatrzy zbadają telemedycznie. Pilotażowy…

Raport PMR: rynek chirurgii plastycznej wart 200 mln…

Hormon odpowiedzialny za cukrzycę?

Otyłość i nadwaga najpoważniejszymi problemami…