Genetyczna szczepionka antycholesterolowa

Naukowcy z Harwardzkiego Instytutu Komórek Macierzystych i Uniwersytetu Pensylwanii testują podawaną jednorazowo szczepionkę, która trwale zmniejsza poziom cholesterolu LDL.W 2003 r. odkryto związek pomiędzy mutacjami w obrębie genu PCSK9 a poziomem cholesterolu i bardzo wczesnymi przypadkami zawału serca. W wyniku ekspresji genu PCSK9 powstaje białko, które nie dopuszcza do usuwania cholesterolu LDL z krwi. Mutacje w tym genie mogą jednak działać w obie strony – u ok. 3 proc. populacji zmiany w PCSK9 powodują, że poziom cholesterolu LDL jest o 15–28 proc. niższy od przeciętnej, a ryzyko zawału serca kształtuje się 47-88 proc. poniżej średniej.

Naukowcy postanowili opracować metodę zmiany normalnego PCSK9 na wersję z korzystnymi mutacjami. Wykorzystali do tego udoskonaloną w zeszłym roku, a odkrytą 6 lat wcześniej technologię CRISPR/Cas9. Daje ona możliwość stosunkowo łatwej edycji genomu dowolnego gatunku.

Pewną trudność stanowiło jednak dotarcie z CRISPR/Cas9 do komórek wątroby, bo to głównie tam dochodzi do ekspresji genu PCSK9. Udało się – eksperymenty przeprowadzone na myszach pokazały się, że w ciągu 3-4 dni od dostarczenia CRISPR/Cas9 doszło do rozbicia większości kopii PCSK9 we wszystkich hepatocytach. W konsekwencji w krwiobiegu znajdowało się mniej kodowanej przez gen konwertazy, a poziom cholesterolu u myszy obniżył się o 35–40 proc., co u ludzi mogłoby się przełożyć nawet na 90 proc. spadek ryzyka zawału serca.


autor/ źródło: Harvard Stem Cell Institute / KopalniaWiedzy


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wiosną szpitale restrukturyzują się na potęgę


Instytut Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie, Szpital Powiatowy w Białogardzie, Samorząd Województwa Łódzkiego…NRL sprzeciwia się zwiększaniu roli pielęgniarek

Zdaniem doradcy prezydenta projekt ustawy o zdrowiu…

CSIOZ: Internetowe Konto Pacjenta ruszy w 2014 r.

GIF: programy lojalnościowe to reklama aptek

Nowoczesne leki dla cukrzyków wciąż poza listą…

W Bydgoszczy zaczynają kształcić inżynierów telemedycznych.…

Wrocław: ze znanego szpitala chce odejść większość…

Prof. Nowiński, twórca komputerowych atlasów mózgu,…

ZIP: zdecydowanie więcej pomyłek niż wyłudzeń