Do okulisty znowu ze skierowaniem, MZ uzasadnia dlaczego

Od 1 stycznia 2015 r. do okulisty i dermatologa potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. Zdaniem lekarzy, to ograniczy dostęp pacjentów do specjalistów.- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek realizować świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które zostały wyszczególnione w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - mówi Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia. 

Według rzecznika ministra, zakres badań, które może zlecić lekarz POZ, jest wystarczający do oceny stanu zdrowia pacjenta w podstawowym zakresie bez konieczności zasięgania opinii lekarza specjalisty.

- Analizy przeprowadzone przez NFZ wykazały, że 70 proc. pacjentów pojawia się u lekarza okulisty raz lub dwa razy w roku i wymaga jedynie podstawowego badania, które zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby wykonać lekarz POZ, np. zapalenie spojówek, jęczmień. Dzięki temu pacjenci z bardziej skomplikowanymi schorzeniami szybciej dostaną się do lekarza okulisty - dodaje Krzysztof Bąk.

W opinii MZ, w przypadku dermatologa - 60 proc. wizyt to wizyty jednorazowe. - Część pacjentów zgłasza się do specjalisty jedynie z podejrzeniem choroby, którą zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ, m.in. zapalenie skóry, grzybica - wyjaśnia Bąk.

Część lekarzy twierdzi, że zmiany są podyktowane wyłącznie oszczędnościami. NFZ za poradę specjalistyczną płaci średnio 60 zł, podczas gdy lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej płaci się ryczałtem - ok. 8 zł.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl/


autor/ źródło: Trójmiasto Gazeta.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ o zmianie zarządzenia w sprawie warunków umów na leczenie szpitalne


Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowany został projekt zarządzenia w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w…Ustawa o transgranicznej opiece zdrowotnej obowiązuje

Sytuacja finansowa szpitali w Polsce- tylko 7% deklaruje…

Kielce: specjaliści nie godzą się na wydłużenie…

Naukowcy szukają leku, który może pomóc w gojeniu…

PPOZ krytycznie o pakiecie antykolejkowym

Arłukowicz o pakiecie kolejkowym: chcemy zapewnić…

OZZL: lekarze obciążeni wskazaniem czasu oczekiwania…

Kto wypisuje receptę? Lekarz czy ministerstwo?

Gen ryzyka chorób serca, wpływa korzystnie na płodność…