Do budżetu NFZ wpłynie 3,3 mln zł za błędnie wypisane recepty

NFZ odzyska od lekarzy i placówek medycznych 3,3 mln zł za źle wypisane recepty. To wyniki zeszłorocznej kontroli, którą objęto 3 tys. lekarzy. W większości przypadków Fundusz potrąci należność z pieniędzy przyznanych na podstawie kontraktu z konkretną placówką.To o 150 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2012 r. Ministerstwo Zdrowia obiecało łagodniej traktować lekarzy za błędy w receptach w związku z wejściem w życie nowych przepisów wprowadzających zmiany w zasadach refundacji. W efekcie skontrolowano wtedy zaledwie 1,1 tys. lekarzy.

Obecnie kontrolerzy zabrali się za swoją pracę ze zdwojoną siłą i sprawdzają zarówno placówki medyczne, jak i lekarzy, którzy mają podpisane indywidualne umowy z Funduszem. 

Główne zarzuty to przepisywanie leków ze zniżką bez ważnej umowy z NFZ, braki w dokumentacji, niewłaściwe oznaczenie poziomu odpłatności na recepcie, ale także brak podstaw medycznych dla zażywania danego preparatu przez chorego albo przekroczenie maksymalnej dawki dobowej.

Więcej: zdrowie.dziennik.pl


autor/ źródło: Dziennik.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Kontrola NIK dotycząca programów lekowych: są nieprawdiłowości


Od 1 lipca 2012 r. programy terapeutyczne zostały zastąpione programami lekowymi, realizującym te same cele, ale podlegającym innym regulacjom…Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyroki w…

Polski kalendarz szczepień jest przestarzały –…

Pasożyty pomogą w leczeniu chorób autoimmunologicznych?

Lek na dolegliwości żołądkowe wstrzymany w obrocie

Leki w terapii stosowanej przed in vitro będą refundowane

Będą zmiany w finansowaniu zakładów opiekuńczo-leczniczych

90 proc. wcześniaków atakuje wirus RS. Profilaktyka…

GIF wycofuje szczepionkę stosowaną na odczulanie.…

Szkolenia dotyczące udzielania informacji o świadczeniach