Chcą zakazu sprzedaży leków poza aptekami

Dystrybutor leków Neuca i polscy farmaceuci walczą o to, aby leki były sprzedawane tylko w aptekach. Protestują sklepy stacje i producenci - informuje "Puls Biznesu"uż 3450 osób podpisało petycję przeciwko sprzedaży leków poza aptekami. Całą akcję zorganizowała Neuca, giełdowy dystrybutor farmaceutyków. Potrwa ona dwa miesiące, po czym petycja wraz z podpisami zostanie wysłana do prezydenta, premiera i marszałka Sejmu.

- Przy obecnych regulacjach prawnych Inspekcja Farmaceutyczna nie ma podstawowych narzędzi pozwalających skutecznie kontrolować rynek pozaapteczny, np. w przypadku wadliwych leków nie ma jak wstrzymać ich sprzedaży i wycofać z obrotu - mówi Marek Tomków, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

Innego zdania są nie tylko sklepy i stacje benzynowe, ale również wytwórcy leków. PASMI - Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty, twierdzi, że np. leki przeciwbólowe zapewniają doraźną pomoc, szczególnie tam, gdzie dostęp do aptek jest utrudniony ze względu na godziny ich pracy. 

Farmaceuci mają na sztandarach dobro pacjenta, w tle są jednak ogromne pieniądze. Wg. danych firmy badawczej Nielsen, na leki OTC i suplementy diety Polacy wydają rocznie poza aptekami ok. 500 mln zł.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Kanadyjski inwestor zbuduje szpital w Żywcu i będzie w nim świadczyć usługi medyczne


Kanadyjska spółka InterHealth Canada Limited zdecydowała się podjąć budowy szpitala w Żywcu we współpracy z samorządem, co jest pozytywnym…Opole: nabór kandydatów na stanowisko dyrektora…

Zmiany w POZ będą wprowadzane stopniowo, część…

Trybunał Konstytucyjny odmówił zajęcia się paragonami…

Kielce: sąd utrzymał wyrok dla ginekologa z Pińczowa

Redakcja

Warsztaty Obrazowania Kardiologicznego TK, MR, SPECT i PET

Konferencja adresowana jest do środowiska kardiologicznego i radiologicznego. W trakcie warsztatów będą miały miejsce sesje edukacyjne oraz sesje szkoleniowe poświęcone praktycznym aspektom obrazowania sercowo-naczyniowego. Warsztaty będą zakończone interaktywną…
Mat. organizatora
Konferencje

Dlaczego aptekarze niechętnie zamieniają leki i…

Nobel 2015 z medycyny dla Williama C. Campbella, Satoshi…

Projekt nowelizacji wykazów leków refundowanych

Polska daleko w tyle w leczeniu raka prostaty. Pacjenci…