Bój o stawkę kapitacyjną: resort jest zaskoczony stanowiskiem lekarzy

Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem liderów organizacji lekarzy POZ, którzy nie chcą zaakceptować naszych propozycji ws. finansowania podstawowej opieki zdrowotnej - powiedział w czwartek (11 grudnia) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.W czwartek kończą się konsultacje projektu zarządzenia NFZ ws. kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na 2015 r. Po południu przedstawiciele kierownictwa resortu zdrowia spotkali się w tej sprawie z lekarzami. Nie osiągnięto jednak porozumienia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ocenił, że propozycje resortu są racjonalne. Przypomniał, że w przyszłym roku przewidywane jest zwiększenie stawki za pacjenta z 96 zł do 136,20 zł. Jednocześnie jednak planowane jest zlikwidowanie wskaźników korekcji za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia (w ich przypadku obecnie stawka wzrasta trzykrotnie) oraz tzw. katarkowego (za pacjentów z chorobami układu oddechowego stawka powiększa się o 10 proc.).

W czwartkowym spotkaniu brali udział m.in. przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego.

Neumann powiedział, że resort zaskoczony jest stanowiskiem liderów tej organizacji, którzy nie chcą zaakceptować propozycji MZ. Jego zdaniem liderom Federacji Porozumienie Zielonogórskie nie chodzi o same stawki, ale o dodatkowe obowiązki, które zostaną nałożone na lekarzy.

Projekt zarządzenia NFZ przewiduje, że stawka 136,20 zł jest stawką podstawową, a jeśli lekarz będzie wykonywał badania, będzie ona wyższa.

Dodatkowo, od połowy roku lekarze, którzy sprawozdawaliby badania diagnostyczne wykonywane pacjentom (tzw. po peselu), mieliby podniesioną stawkę, a ci, którzy zlecaliby odpowiednią liczbę tych badań - byliby premiowani jeszcze wyższą stawką.

Odnosząc się zarzutów MZ, prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski powiedział PAP, że organizacja ta przekazała resortowi "całokształt pomysłu na to, jak miałby funkcjonować system na poziomie podstawowym".

- Minister wyciągnął z tych wszystkich punktów - które mu przesłaliśmy, żeby się nad nimi po prostu zastanowił - te, które są dla niego interesujące, żeby pokazać tych złych doktorów, którzy chcą samego złego - powiedział Krajewski.

Jak dodał, postulaty te zostały zgłoszone w związku z tym, że teraz jest moment, kiedy rozmawia się o strategiach. - Minister zmienia system, wprowadza zmiany ustawowe, nie konsultując tego z nami, i w związku z tym my pokazujemy, w jaki sposób widzielibyśmy zmiany - powiedział.

Dodał że PZ zaproponowało m.in. rozwiązania, nad którymi wielokrotnie dyskutowano już publicznie, np. system współpłacenia czy system szkolenia lekarzy, mający na celu zapewnienie jednolitego poziomu ich kształcenia ustawicznego.

Porozumienia z resortem nie osiągnęło w czwartek także Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP). Jak powiedział PAP rzecznik tej organizacji Michał Sutkowski, głównym powodem sporu jest zakres badań diagnostycznych, które od nowego roku mieliby wykonywać lekarze POZ.

Dodał, że biorąc pod uwagę szeroki zakres tych badań, w ocenie KLRwP proponowana stawka kapitacyjna jest zbyt niska.

- Te badania są bardzo trudne do wykonania i bardzo dużo kosztują. Zatem musi być taka równowaga finansowa w POZ, żeby nie było takiej sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia przez sześć ostatnich lat, kiedy podstawowa opieka zdrowotna nie otrzymała żadnych dodatkowych środków - dodał.

Z kolei prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka poinformowała PAP, że rozmowy PPOZ z ministerstwem odbyły się w środę (10 grudnia). W ich trakcie organizacja przekazała swoje szczegółowe uwagi do projektu zarządzenia NFZ. Także PPOZ postuluje zwiększenie stawki kapitacyjnej ponad tę zaproponowaną przez NFZ.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
To byłaby rewolucja. Rekomendują stworzenie nowego systemu emerytalnego


Do konsultacji międzyresortowych i opinii społecznych resort rodziny i pracy przekazał propozycję rekomendacji po przeglądzie emerytalnym.…Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej po…

Chrońmy dzieci przed plastrami z fentanylem

NFZ o leczeniu w ramach pakietu onkologicznego

Jak szybko diagnoza nowotworu?

Redakcja

Korytarze ratunku mogą skrócić dojazd karetki o sześć minut

Chodzi o to, że gdy dostrzegamy korek od razu zjeżdżamy na bok - na lewo i na prawo, równolegle do osi jezdni. Powstaje wtedy równy, dość szeroki i wolny obszar. Ten tzw. korytarz ratunku (emergency corridor), który z powodzeniem funkcjonuje…
Wyborcza.pl
Prasa

Opracowali opatrunek hydrożelowy do leczenia stopy…

Pakiet kolejkowy ponownie skierowany do komisji zdrowia

Łódź: nie czekają do 2015 r. - już znieśli limity…

Sytuacja finansowa szpitali w Polsce- tylko 7% deklaruje…