BCC: potrzebne zmiany w NFZ

Zdaniem BCC dobrze, że wreszcie został ogłoszony konkurs na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale zdaniem ekspertów z BCC potrzebne są dużo większe zmiany w strukturze NFZ. Jakie?


BCC chwali Ministerstwo Zdrowia, że wreszcie ogłosiło konkurs na prezesa NFZ. „Przedłużający się wakat na tym stanowisku to szkodliwa praktyka – stwarza wiele niejasności interpretacyjnych związanych z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych, co powoduje wiele wątpliwości co do obowiązującej mocy prawnej zarządzeń p.o. prezesa NFZ i podejmowanych na ich podstawie decyzji. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że w zarządzaniu NFZ niezbędna jest stabilizacja kadrowa, przejrzyste i bezkonfliktowe relacje prezesa NFZ z ministrem zdrowia. Jest to szczególnie ważne dla zapewnienia skutecznej realizacji pakietu onkologicznego i kolejkowego oraz poprawy dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej – pisze w komunikacie BCC.

Ale zdaniem organizacji powinno dojść do decentralizacji urzędu. „Należy ograniczyć kompetencje Funduszu i jego prezesa, sprowadzając je głównie do roli płatnika, a nie regulatora rynku” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie BBC liczy, że nowo wybrany prezes uzyska akceptację i poparcie pacjentów, pracodawców, szpitali itp.


autor/ źródło: Informacja prasowa/Medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zwykłe mydło najlepszym sposobem na bakterie


Koreańscy specjaliści dowodzą, iż zwykle mydło daje taką samą ochronę przed zakażeniami bakteryjnymi jak drogie mydła antybakteryjne.…Prywatne szpitale są dyskryminowane. Uważają przedstawiciele…

Groźne nowotwory krwi są w Polsce zbyt późno rozpoznawane

Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu

Nowe standardy medyczne mają poprawić bezpieczeństwo…

POZ-y nie tylko dla lekarzy rodzinnych

Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna

Dwie procedury do wyboru; pogotowie wybiera ministerialne

Trwają prace nad szczepionką na koronawirusa. Nawet…

Kolejny wygrany proces OZZL w Tychach