Bartosz Arłukowicz o stawce kapitacyjnej

Bez istotnego wzmocnienia organizacyjnego, finansowego i strukturalnego ochrony zdrowia system nie jest w stanie przyjąć dodatkowych obowiązków bez generowania kolejek – alarmowali członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich.Członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich (Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia, Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków) wspólnie protestowali przeciw próbie wprowadzenia przepisów, które wbrew propagandowym obietnicom nie tylko nie dają szansy poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, ale wręcz zagrażają jego funkcjonowaniu.

W oświadczeniu napisali: Projekt ustawy wprowadza istotne i daleko idące zmiany w zakresie leczenia onkologicznego pacjentów. Zmiany te, co do zasady godne rozważenia, należy jednak w projektowanej formie całkowicie odrzucić. Bez istotnego wzmocnienia organizacyjnego, finansowego i strukturalnego ochrony zdrowia system nie jest w stanie przyjąć dodatkowych obowiązków bez generowania kolejek. Przekonanie resortu wyrażone w treści uzasadnienia projektu, iż tak daleko idące modyfikacje nie będą wymagać opisanych wyżej zmian, w tym zwiększenia finansowania jest całkowicie błędne.

(…)

Niezależnie od powyższego, podkreślamy, iż również pozostałe propozycje zmian są dla POL nie do przyjęcia. W szczególności wskazujemy na:

- niedopuszczalne ocenianie lekarzy POZ nie poprzez kryterium ich wiedzy medycznej, lecz poprzez czynnik o charakterze wyłącznie statystycznym (przykładem proponowany przez ministerstwo indywidualny wskaźnik rozpoznawania nowotworów).

Tymczasem w związku z przyjęciem przez Sejm i Senat pakietu antykolejkowego, minister zdrowia w serwisie społecznościowym wspomniał o stawce kapitacyjnej:

Pakiety onkologiczny i kolejkowy przyjęte przez Sejm i Senat. Premiować będziemy tylko tych, którzy diagnozują i leczą pacjenta kompleksowo.

Lekarz rodzinny już dzisiaj może wykonać ponad 50 badań diagnostycznych. Po wprowadzeniu zmian będzie miał jeszcze więcej możliwości diagn.

Lekarz rodzinny jest finansowany wg stawki kapitacyjnej. Za każdego pacjenta zapisanego na swojej liście otrzymuje z NFZ 96 zł.

Za pacjenta z cukrzyca i chorobami układu krążenia lekarz rodzinny otrzymuje z NFZ stawkę normalna 96 zł x 3 czyli 288 zł.

Za każde zapisane na liście dziecko do 6 r.ż. lekarz rodzinny otrzymuje z NFZ stała stawkę kapitacyjna x 2 czyli 192 zł.

Za każda zapisana na liście osobę starsza > 65 r.ż. lekarz rodzinny otrzymuje stawkę kapitacyjna pomnożona razy 2 czyli 192 zł. – wyliczał Bartosz Arłukowicz.

Internauci pytali, czy minister chwali się czy żali, bo w sumie to nie wiadomo. Wytknięto mu także, że nie dodał, że to stawki za rok, a badania diagnostyczne są kosztowne…


autor/ źródło: Twitter/Medexpres


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ nakłada wysokie kary na szpitale za kolejki


Polska Federacja Szpitali stanowczo protestuje przeciwko karaniu placówek za kwestie związane z zarządzaniem kolejkami pacjentów, które…Jest odpowiedź wiceministra w sprawie wypisywania…

Redakcja

Nowoczesne metody rekonstrukcji więzadeł kolana pozwalają na niemal całkowity powrót do sprawności

Więzadła krzyżowe to największe i najważniejsze ze wszystkich jedenastu występujących w kolanie więzadeł, do ich zadań należy bowiem stabilizacja stawu i asekurowanie go podczas ruchu. Do ich zerwania dochodzi najczęściej u osób aktywnych…
Infonfz/Newseria
Nauka i Zdrowie

Prof. Wciórka: w kraju pracuje 15 proc. osób ze…

Infekcje układu moczowego mogą nawracać nawet kilka…

Arłukowicz oburzony słowami krajowego konsultanta…

Bartłomiej Bonk: będzie proces przeciwko szpitalowi

NFZ żąda od lekarzy zwrotu nienależnej refundacji.…

Droższe leki na receptach wystawianych po osiemnastej?

Co dziesiąty Polak z nowotworem krwi ma szpiczaka.…