Badają zespół chronicznego zmęczenia

Naukowcy z Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Mikołaja Kopernika badają zespół chronicznego zmęczenia. Chcą opracować skuteczną niefarmakologiczną terapię, która poprawi jakość życia chorych.Odczuwanie zmęczenia po wysiłku fizycznym lub stresie, problemy z koncentracją, bóle stawów, głowy i gardła, nudności, zaburzenia rytmu serca, powiększone węzły chłonne w okolicy głowy, szyi oraz pach - to dolegliwości, po których można rozpoznać zespół przewlekłego zmęczenia.

W Polsce zespołu przewlekłego zmęczenia nie uznaje się za chorobę, tak jak w Wielkiej Brytanii, USA, czy Japonii.

Problemem dla lekarzy jest postawienie trafnej diagnozy, gdyż objawy często przypominają depresję, wypalenie zawodowe i zaburzenia afektywne.

W chorobie nie pomagają żadne środki farmakologiczne.

Naukowcy z Collegium Medicum pracują nad ustaleniem przyczyn tej choroby. Chcą m.in. sprawdzić, jaka jest na nią zapadalność wśród mieszkańców województwa. Na nieodpłatne badania zgłosić się może każdy dorosły, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy.

Więcej: torun.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Chorzy pozwą Ministerstwo Zdrowia?


- Będziemy składać pozwy, jeśli po zmianie leku pogorszą się wyniki albo przestaniemy reagować na terapię – zapowiada Jacek Gugulski…Zdaniem NLR pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą…

OZZL: kosztowne łamanie prawa pracy przez dyrektorów…

Sejm zajmie się tzw. pakietem kolejkowym

Wójcik-Klikiewicz odwołana z powodu "braku dostępu…

Nowe elementy list oczekujących od 1 kwietnia

Redakcja

NFZ: leczenie szpitalne - projekt zarządzenia

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawia w celu wyrażenia opinii przez właściwe w sprawie podmioty projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie nr 89/2013/DSOZ z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów…
Narodowy Fundusz Zdrowia
Komunikat

Pistacje chronią przed groźnymi skutkami cukrzycy…

Odpowiedź odpornościowa po szczepieniu przeciw błonicy

Książeczka zdrowia dziecka elementem dokumentacji…