Zwykłe mydło najlepszym sposobem na bakterie

Koreańscy specjaliści dowodzą, iż zwykle mydło daje taką samą ochronę przed zakażeniami bakteryjnymi jak drogie mydła antybakteryjne. Radzą częste mycie rąk.Mydła antybakteryjne od dawna budzą kontrowersje. Specjaliści uniwersytetu w Seulu postanowili sprawdzić, jak bardzo są one skuteczne podczas eksperymentu laboratoryjnego symulującego warunki naturalne.

Ręce ochotników zainfekowali bakteriami E. coli, salmonellą oraz listerią. Potem przez 20 sekund myli oni dłonie, podczas jednej próby zwykłym mydłem, a podczas drugiej - antybakteryjnym.

Zwykłe mydło okazało się równie skuteczne w zwalczaniu mikrobów jak antybakteryjne. Najważniejsze zatem jest regularne i dokładne mycie rąk, szczególnie po wyjściu z toalety. Należy przy tym używać mydła, ponieważ skuteczniej usuwa ono mikroorganizmy niż sama woda. Z najnowszych badań wynika, że nie musi to być droższe mydło antybakteryjne.

Mydło antybakteryjne zawiera triklosan, związek z grupy chlorowanych fenoli, stosowany jako środek przeciwgrzybiczny i bakteriobójczy. Używa się go również w dezodorantach, pastach do zębów, kosmetykach, tkaninach antybakteryjnych i plastikach.

Triklosan ma jednak wiele wad. W organizmie człowieka działa jak hormon, eksperymenty na zwierzętach wykazały, że może osłabiać mięśnie i jest szkodliwy dla środowiska. Podejrzewa się, że zbyt często jego stosowanie może wywołać powstanie oporności bakterii na jego działanie. Powinien być stosowany jedynie w szczególnych sytuacjach, głównie przez pracowników medycznych oraz pielęgniarzy.


autor/ źródło: PAP/Infonfz


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Kierowcę z problemami zdrowotnymi prawo jazdy kosztuje więcej


Lekarz medycyny pracy może zlecić kierowcy dodatkowe badania u innych specjalistów, np. kardiologa czy diabetologa. Z powodu długich kolejek…Wakacyjne infekcje dziecięce

Diagnostyka molekularna pozwala ocenić predyspozycje…

Raport: spada tempo przekształceń szpitali

Polacy wydają coraz więcej na leki bez recepty.…

Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy nowotwór…

Nie szczepią dzieci - działają aspołecznie

Na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Wiele…

RPP: monitorowanie pacjenta przy użyciu kamer tylko…

Redakcja

Szpitale i przychodnie rezygnują z pakietu onkologicznego

Jeśli chodzi o szpitale, to wycofują się z powodu braku konsylium. Z kolei przychodnie mają problem z badaniami diagnostycznymi. Na Lubelszczyźnie pakietu nie realizują dwa szpitale, mniejszy w Krasnymstawie i większy - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny…
TOK FM
Prasa