Zwrot kosztów leczenia za granicą bez procesów z NFZ?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniem, które ma umożliwić pacjentom zwrot kosztów leczenia za granicą. Dotychczas NFZ odmawiał zwrotu pieniędzy chorym, którzy korzystali z leczenia w krajach UE na podstawie dyrektywy transgranicznej.


Jak informuje gazetaprawna.pl, umożliwić to ma rozważana poprawka do ustawy wdrażającej dyrektywę, nad którą toczą się prace w Sejmie. Na razie przepisy implementujące unijne prawo do polskich warunków nie zostały wprowadzone.

Tymczasem liczba wniosków o zwrot pieniędzy, które pacjenci składają do NFZ, rośnie w tempie lawinowym (1,3 miliona złotych żądają chorzy, którzy leczyli się za granicą). Dodatkowym asumptem do wniesienia poprawki do ustawy implementującej dyrektywę transgraniczną był niekorzystny dla NFZ wyrok sądu (nie jest prawomocny).

Poprawka do ustawy ma pozwolić na zwrot kosztów bez procesów. Tak już zrobiły inne kraje, które spóźniały się z implementowaniem dyrektywy. Np. w Danii pacjenci mogli korzystać z nowych uprawnień, niezależnie od stanu prac nad wprowadzeniem unijnych przepisów.

Ministerstwo Zdrowia do tej pory stało na stanowisku, że do czasu przyjęcia ustawy pacjenci nie dostaną ani złotówki, bo nie ma ku temu podstaw prawnych. Prawnicy mieli inne zdanie i wskazywali, że na dyrektywę można się powoływać wprost, gdy jej zapisy są precyzyjne i nie została ona implementowana w danym kraju.

Więcej: www.edgp.gazetaprawna.pl


autor/ źródło: Gazeta Prawna.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Od stycznia lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia


Od nowego roku lekarze będą mogli wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA). Informacja trafi do ZUS zanim jeszcze pacjent opuści…NFZ: ponad 3 tys. osób korzysta z e-learningu

NFZ przypomina o obowiązku przestrzegania kontraktu…

Po leczeniu w szpitalu pacjentowi należy wydać dokumenty

Jeśli komuś wiara nie pozwala być lekarzem, to…

Sejmowa komisja zajmie się projektami dotyczącymi…

Redakcja

Kardiologia Prewencyjna 2015 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy

Podczas tegorocznej Konferencji "Kardiologia Prewencyjna " poruszone zostaną zagadnienia związane z najnowszymi doniesieniami w dziedzinie kardiologii prewencyjnej. Zostaną także zaprezentowane…
INFONFZ/PTK
Konferencje

Zdecydowana większość placówek nie korzysta z…

OZZL zapowiada: 15 maja pikieta lekarzy przed MZ

Porada recepturowa od przyszłego roku?