Zwrot kosztów leczenia za granicą bez procesów z NFZ?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniem, które ma umożliwić pacjentom zwrot kosztów leczenia za granicą. Dotychczas NFZ odmawiał zwrotu pieniędzy chorym, którzy korzystali z leczenia w krajach UE na podstawie dyrektywy transgranicznej.


Jak informuje gazetaprawna.pl, umożliwić to ma rozważana poprawka do ustawy wdrażającej dyrektywę, nad którą toczą się prace w Sejmie. Na razie przepisy implementujące unijne prawo do polskich warunków nie zostały wprowadzone.

Tymczasem liczba wniosków o zwrot pieniędzy, które pacjenci składają do NFZ, rośnie w tempie lawinowym (1,3 miliona złotych żądają chorzy, którzy leczyli się za granicą). Dodatkowym asumptem do wniesienia poprawki do ustawy implementującej dyrektywę transgraniczną był niekorzystny dla NFZ wyrok sądu (nie jest prawomocny).

Poprawka do ustawy ma pozwolić na zwrot kosztów bez procesów. Tak już zrobiły inne kraje, które spóźniały się z implementowaniem dyrektywy. Np. w Danii pacjenci mogli korzystać z nowych uprawnień, niezależnie od stanu prac nad wprowadzeniem unijnych przepisów.

Ministerstwo Zdrowia do tej pory stało na stanowisku, że do czasu przyjęcia ustawy pacjenci nie dostaną ani złotówki, bo nie ma ku temu podstaw prawnych. Prawnicy mieli inne zdanie i wskazywali, że na dyrektywę można się powoływać wprost, gdy jej zapisy są precyzyjne i nie została ona implementowana w danym kraju.

Więcej: www.edgp.gazetaprawna.pl


autor/ źródło: Gazeta Prawna.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Szpital nie może być zamykany na noc


Przed szpitalem zmarł pacjent, bo personel medyczny zamiast udzielić pomocy, wezwał policję. Tymczasem placówka prowadził ambulatoryjną…Redakcja

NIK krytycznie po kontroli w NFZ: brak poprawy dostępności do świadczeń

Poprawę dostępności świadczeń, zdaniem NIK utrudniało nierównomierne rozmieszczenie szpitali, przychodni i sprzętu, problemy z szacowaniem ceny świadczeń oraz pozyskaniem wykwalifikowanych kadr medycznych. Wydawanie pieniędzy publicznych…
NIK
NFZ

Więcej wad rozwojowych to skutek niepłodności,…

Zwolnienia lekarskie już w formie elektronicznej

Farmaceuci zbulwersowani pomysłem karania za brak…

Opole: nabór kandydatów na stanowisko dyrektora…

Polskie badania nad testami genetycznymi dot. nowotworów…

Jak wygląda przyszłość leczenia pacjentów kardiologicznych…

Ruszył Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Angelina Jolie podjęła słuszną decyzję uważa…