ZIP: zdecydowanie więcej pomyłek niż wyłudzeń

Większość wskazanych przez ubezpieczonego problemów jest konsekwencją pomyłek przy wprowadzaniu danych, np. w numerze PESEL czy w kodzie procedury medycznej - twierdzi przedstawicielka Dolnośląskiego NFZ, która analizowała wykryte w ZIP nieprawidłowości.Anna Żebranowicz, naczelnik Wydziału Spraw Świadczeniobiorców i Współpracy Międzynarodowej Dolnośląskiego OW NFZ, mówi w Gazecie Wrocławskiej, że od momentu uruchomienia Zintegrowanego Informatora Pacjentów (ZIP) wpłynęły 732 informacje o nieprawidłowościach. Najczęściej są to przypadki, gdzie pacjenci kwestionują w ogóle wizytę u danego lekarza.

Fundusz złożył w pięciu przypadkach - w tym czterech dotyczących dentystów - zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Czyli o wyłudzenie pieniędzy za świadczenia, które nie były wykonane.

Do tej pory najdroższe zakwestionowane świadczenie na Dolnym Śląsku wynosiło ponad 57 tys. zł. Według informacji w ZIP, tyle kosztowało leczenie psychiatryczne pacjenta. Zainteresowany jednak psychiatrycznie... nigdy się nie leczył. Okazało się, że pomylono numer PESEL.

Dotąd na Dolnym Śląsku zalogowało się w ZIP ponad 44 tys. osób.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl


autor/ źródło: Gazeta Wrocławska


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Borelioza - jest się czego obawiać, to już nie taka rzadka choroba


Choć w całej Polsce sanepidu rejestruje ogromny wzrost zachorowań na boreliozę, to w województwie podlaskim sytuacja nie wygląda groźnie.Znowu zwłoka ws. zwrotu kosztów leczenia za granicą?

Bakterie z jamy ustnej matki mogą przedostawać się…

Badanie WHO: nadal mylnie uważają, że antybiotyki…

Ogólnopolski rejestr i lepszy dostęp do specjalistów…

Czy szpitale mogą pobierać opłatę sanatoryjną…

Redakcja

Szpitale i przychodnie rezygnują z pakietu onkologicznego

Jeśli chodzi o szpitale, to wycofują się z powodu braku konsylium. Z kolei przychodnie mają problem z badaniami diagnostycznymi. Na Lubelszczyźnie pakietu nie realizują dwa szpitale, mniejszy w Krasnymstawie i większy - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny…
TOK FM
Prasa

Likwidacja NFZ pomysłem Beaty Szydło na poprawę…

Czy leczenie biologiczne w toczniu okaże się skuteczne?

Elektroniczne L4 pozwoli ZUS na sprawniejsze kontrole…