ZIP: zdecydowanie więcej pomyłek niż wyłudzeń

Większość wskazanych przez ubezpieczonego problemów jest konsekwencją pomyłek przy wprowadzaniu danych, np. w numerze PESEL czy w kodzie procedury medycznej - twierdzi przedstawicielka Dolnośląskiego NFZ, która analizowała wykryte w ZIP nieprawidłowości.Anna Żebranowicz, naczelnik Wydziału Spraw Świadczeniobiorców i Współpracy Międzynarodowej Dolnośląskiego OW NFZ, mówi w Gazecie Wrocławskiej, że od momentu uruchomienia Zintegrowanego Informatora Pacjentów (ZIP) wpłynęły 732 informacje o nieprawidłowościach. Najczęściej są to przypadki, gdzie pacjenci kwestionują w ogóle wizytę u danego lekarza.

Fundusz złożył w pięciu przypadkach - w tym czterech dotyczących dentystów - zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Czyli o wyłudzenie pieniędzy za świadczenia, które nie były wykonane.

Do tej pory najdroższe zakwestionowane świadczenie na Dolnym Śląsku wynosiło ponad 57 tys. zł. Według informacji w ZIP, tyle kosztowało leczenie psychiatryczne pacjenta. Zainteresowany jednak psychiatrycznie... nigdy się nie leczył. Okazało się, że pomylono numer PESEL.

Dotąd na Dolnym Śląsku zalogowało się w ZIP ponad 44 tys. osób.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl


autor/ źródło: Gazeta Wrocławska


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Lekarze rodzinni przeciw orzekaniu o zdolności do pieczy zastępczej


Lekarze rodzinni domagają się określenia standardów orzekania o zdolności sprawowania funkcji rodziny zastępczej. O wydanie odpowiednich…Kierownik apteki tylko ze specjalizacją?

Świadomość Polaków na temat przewlekłych chorób…

Wiosną szpitale restrukturyzują się na potęgę

Granat niewskazany przy różnych lekach

ADHD to skutek działania pestycydów?

Polki umierają z powodu raka płuc

Czas pracy elektroradiologów zgodny z konstytucją

Zwykłe mydło najlepszym sposobem na bakterie

Specjaliści: rezygnacja ze szczepień jest jedną…