Zdrowie publiczne jest zadaniem wszystkich resortów

Działania na rzecz zdrowia publicznego powinny być podejmowane wspólnie przez wszystkie resorty - przekonywali uczestnicy Kongresu Zdrowia Publicznego 2014 zorganizowanego w poniedziałek (24 listopada) w Warszawie.Doradca prezydenta ds. zdrowia dr Maciej Piróg ocenił, że obecnie działania w zakresie zdrowia publicznego są nieskoordynowane. Podkreślił, że nadal nie ma ustawy o zdrowiu publicznym, jednak według niego bardziej potrzebne jest określenie w pierwszej kolejności koncepcji organizacji zdrowia publicznego w Polsce.

- Chodzi o skoordynowane działania pod egidą premiera - mówił Piróg i wyraził przekonanie, że obecna premier Ewa Kopacz dobrze wie, jakie znacznie ma zdrowie publiczne.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jego obecność podczas kongresu świadczy o całościowej odpowiedzialności rządu za tę kwestię. Jak podkreślał, prewencja i profilaktyka przynoszą oszczędności zarówno dla budżetu i gospodarki, jak i dla poszczególnych pracodawców.

Szef resortu pracy podkreślił, że wspólnie z ministrem zdrowia podejmuje działania w zakresie polityki senioralnej, na rzecz zdrowego starzenia się, ponieważ cały styl życia wpływa na to, jak będziemy się starzeć.

Kongres został zorganizowany przez Instytut Ochrony Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Debata: jak skrócić kolejki do lekarzy?


Samo zwiększenie nakładów na usługi medyczne nie przyniesie skrócenia kolejek do lekarzy - mówili uczestnicy debaty zorganizowanej w poniedziałek…Krztusiec - zapomniana choroba powraca

W Bydgoszczy zaczynają kształcić inżynierów telemedycznych.…

Na mięśniaki macicy cierpi połowa kobiet między…

MZ o rekrutacji na bezpłatne kursy teleinformatyczne…

W szpitalu pacjent otrzyma leki także na schorzenia…

Pracownicy mają ostatnie dni na wykorzystanie zaległego…

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie; cofnięto…

Redakcja

Pacjenci mogą mieć problem z kupieniem szczepionki Pentaxim

Pentaxim to szczepionka skojarzona przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis i Hib. Warto skontaktować się z lekarzem w sytuacji, jeżeli dziecko już zaczęło przyjmować dawki szczepionki Pentaxim. Przypomnijmy: GIF…
RMF
Farmacja
Redakcja

AOTM: stanowiska i opinie - 10. posiedzenie Rady Przejrzystości

Rada Przejrzystości uznaje za zasadne objęcie refundacją leku Noxafil (pozakonazol) we wskazaniu zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym. Rada Przejrzystości uważa…
AOTM
Farmacja