Zdaniem brytyjskich naukowców alzheimerem można się zarazić

Angielscy naukowcy znaleźli dowód na to, że przeniesienie się choroby Alzheimera z człowieka na człowieka jest możliwe. Chodzi o terapię hormonalną.Ślady złogów beta-amyloidu wykryto w mózgach osób, które wiele lat wcześniej poddawano leczeniu hormonem wzrostu. Hormon, pozyskiwany z przysadki mózgowej osób zmarłych, został prawdopodobnie zanieczyszczony cząsteczkami beta-amyloidu - informuje Rzeczpospolita.

W ubiegłym stuleciu terapii hormonem wzrostu poddano ok. 30 tys. dzieci. Naukowcy już wtedy uważali, że podobna terapia może być powodem wystąpienia choroby Creutzfeldta-Jakoba u ludzi, dlatego leczenia zaprzestano.

Natomiast do 2012 roku zidentyfikowano 226 przypadków śmiertelnych CJD wśród pacjentów leczonych ludzkim hormonem wzrostu. W preparacie znalazły się priony – nienormalnie złożone, zmutowane białka wywołujące nieodwracalne uszkodzenia mózgu (CJD).

Więcej: www4.rp.pl


autor/ źródło: rp.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Papierowa dokumentacja medyczna 3 lata dłużej


23 lipca Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.Leczenie w szpitalu, noclegi w hotelu

Eksperci: niech powstaną specjalne zespoły oceny…

Drobne zmiany w diecie wychodzą na zdrowie

Premier Tusk ws. in vitro: potrzebne są ramy prawne

Publiczne szpitale będą musiały spełniać kryteria…

Ustalono pochodzenie zabójczego wirusa MERS

Tylko co dziesiąta ciężarna Polka kierowana jest…

Czy szpital musi finansować pacjentowi wszystkie…

Minister Radziwiłł na zjeździe lekarzy: plany mamy…