Zbyt niski poziom witaminy D zwiększa ryzyko demencji u osób starszych

Osoby starsze powinny stosować suplementację witaminy D. Zbyt niski jej poziom u osób po 65. roku życia aż dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji - wykazały międzynarodowe badania, których wyniki opublikowało pismo "Neurology".Główny autor badań dr David Llewellyn z University of Exeter Medical School twierdzi, że spodziewał się, iż zbyt niski poziom witaminy D sprzyja rozwojowi demencji. - Nie podejrzewaliśmy jednak, że ryzyko z tym związane będzie aż tak duże - dodaje specjalista.

Przez sześć lat obserwowano 1650 osób w wieku emerytalnym. W chwili rozpoczęcia badań nie miały one objawów demencji ani nie cierpiały na schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak choroba wieńcowa i udar mózgu.

Okazało się, że wśród osób z prawidłowym poziomem witaminy D jedynie co dziesiąta pod koniec badania zaczęła wykazywać symptomy demencji, w tym również choroby Alzheimera, która jest najczęstszą jej postacią. W grupie emerytów ze zbyt niskim stężeniem tej witaminy co piąta osoba zachorowała na demencję, a zatem dwukrotnie częściej.

Llewellyn przyznaje, że nie wiadomo jaki jest związek demencji z niskim poziomem witaminy D. Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że jest jeszcze jakieś inne wytłumaczenie tego. Nie ma jednak wątpliwości, że osoby starsze powinny stosować suplementację witaminy D.

Witamina ta wytwarzana jest głównie w skórze pod wpływem promieniowanie słonecznego. Kłopot polega na tym, że u osób po 60. roku życia mechanizm ten jest mało wydajny. Dlatego poziom tej witaminy w ich organizmie jest na ogół zbyt niski nawet w okresie lata, przy dużym nasłonecznieniu.

Dr Clare Walton z Alzheimer's Society w Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że nie ma jeszcze dowodów, że zażywanie witaminy D chroni przed demencją. - Niezbędne są badania kliniczne, które jednoznacznie to potwierdzą - podkreśla specjalistka.

Inni eksperci uważają, że suplementacja witaminy D jest jak najbardziej wskazana, bez względu na to, czy są dowody na to, że zmniejsza ona ryzyko demencji, ponieważ nie ma wątpliwości, że chroni przed wieloma innymi chorobami.

Prof. Roman S. Lorenc z zakładu biochemii, radioimmunologii i medycyny doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wyjaśnia, że ogromna rola witaminy D w naszym organizmie wynika z tego, że wpływa ona korzystanie na wiele narządów i tkanek. Zwiększa odporność, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu II, chroni również przed chorobami nowotworowymi, neurologicznymi i schorzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, łuszczyca oraz cukrzyca typu I.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Lekarze FPZ cieszą się z dymisji Arłukowicza


Lekarze i świadczeniodawcy POZ zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie z ulgą przyjęli decyzję zdymisjonowania ministra zdrowia…Redakcja

Zarządzenie NFZ ws. zespołu ds. finansowania SOR

NFZ przedstawił zarządzenie nr 35/2014/GPF prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 27 czerwca 2014 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. opracowania nowych rozwiązań systemowych finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie szpitalnego…
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ

Połowa kobiet ze stwierdzonym rakiem szyjki macicy…

Redakcja

Obowiązkiem lekarzy jest informowanie o metodach leczenia, aptekarzy - o lekach

Prawo farmaceutyczne zakazuje publicznej reklamy leków Rx. Jedyny wyjątek ustanawia w odniesieniu do szczepień ochronnych objętych komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego. W tym kontekście pojawił się pogląd, że szczepionki można reklamować…
S.Molęda, portalemedyczne.pl
Prawo i zarządzanie

NIZP-PZH: rośnie liczba zachorowań na boreliozę

Policzono pielęgniarki - resort zdrowia wstrzymuje…

Redakcja

NFZ ws. ustalenia unikalnego numeru identyfikującego receptę

Ustala się następujący sposób budowy unikalnego numeru identyfikującego receptę nadawanego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia od cyfry piątej do dwudziestej, z których: 1) cyfra piąta - przyjmuje wartość "0";         
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ

Księża i etycy oburzeni komunikatem abp. Dzięgi…

Tylko 15 proc. osób ze schizofrenią jest pracuje…

Ponad 150 tys. Polaków zapada co roku na nowotwory.…