Zbyt niski poziom witaminy D zwiększa ryzyko demencji u osób starszych

Osoby starsze powinny stosować suplementację witaminy D. Zbyt niski jej poziom u osób po 65. roku życia aż dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji - wykazały międzynarodowe badania, których wyniki opublikowało pismo "Neurology".Główny autor badań dr David Llewellyn z University of Exeter Medical School twierdzi, że spodziewał się, iż zbyt niski poziom witaminy D sprzyja rozwojowi demencji. - Nie podejrzewaliśmy jednak, że ryzyko z tym związane będzie aż tak duże - dodaje specjalista.

Przez sześć lat obserwowano 1650 osób w wieku emerytalnym. W chwili rozpoczęcia badań nie miały one objawów demencji ani nie cierpiały na schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak choroba wieńcowa i udar mózgu.

Okazało się, że wśród osób z prawidłowym poziomem witaminy D jedynie co dziesiąta pod koniec badania zaczęła wykazywać symptomy demencji, w tym również choroby Alzheimera, która jest najczęstszą jej postacią. W grupie emerytów ze zbyt niskim stężeniem tej witaminy co piąta osoba zachorowała na demencję, a zatem dwukrotnie częściej.

Llewellyn przyznaje, że nie wiadomo jaki jest związek demencji z niskim poziomem witaminy D. Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że jest jeszcze jakieś inne wytłumaczenie tego. Nie ma jednak wątpliwości, że osoby starsze powinny stosować suplementację witaminy D.

Witamina ta wytwarzana jest głównie w skórze pod wpływem promieniowanie słonecznego. Kłopot polega na tym, że u osób po 60. roku życia mechanizm ten jest mało wydajny. Dlatego poziom tej witaminy w ich organizmie jest na ogół zbyt niski nawet w okresie lata, przy dużym nasłonecznieniu.

Dr Clare Walton z Alzheimer's Society w Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że nie ma jeszcze dowodów, że zażywanie witaminy D chroni przed demencją. - Niezbędne są badania kliniczne, które jednoznacznie to potwierdzą - podkreśla specjalistka.

Inni eksperci uważają, że suplementacja witaminy D jest jak najbardziej wskazana, bez względu na to, czy są dowody na to, że zmniejsza ona ryzyko demencji, ponieważ nie ma wątpliwości, że chroni przed wieloma innymi chorobami.

Prof. Roman S. Lorenc z zakładu biochemii, radioimmunologii i medycyny doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wyjaśnia, że ogromna rola witaminy D w naszym organizmie wynika z tego, że wpływa ona korzystanie na wiele narządów i tkanek. Zwiększa odporność, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu II, chroni również przed chorobami nowotworowymi, neurologicznymi i schorzeniami autoimmunologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, łuszczyca oraz cukrzyca typu I.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Nieodpłatne szkolenia dot. opieki paliatywnej zwolnione z PIT


Nieodpłatne szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych - przewiduje…Ustalono pochodzenie zabójczego wirusa MERS

Redakcja

NFZ nałożył na szpital rekordową karę - 33 miliony zł

Jak podaje Gazeta Wyborcza, powodem nałożenia na szpital kary jest wykonywanie operacji przez lekarzy bez podspecjalizacji z chirurgii onkologicznej. W ten sposób klinika miała nie spełniać formalnych warunków kontraktowania świadczeń chirurgii onkologicznej. …
Gazeta Wyborcza
Prasa

Noworodki i niemowlęta nie powinny być karmione…

Redakcja

Akademia NFZ: szkolenie z zasad prawidłowego przygotowania ofert

Szkolenie realizowane w ramach projektu Akademia NFZ jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Skierowane jest do pracowników zatrudnionych na stanowiskach specjalistycznych i administracyjnych, których obowiązki związane…
NFZ
NFZ
Redakcja

Komunikaty sprawozdawcze XML - projekt zarządzenia

Wydanie powyższego zarządzenia wynika z potrzeby dostosowania systemów informatycznychNFZ do wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia…
nfz.gov.pl
NFZ

Nowe nadzieje w prewencji chorób sercowo-naczyniowych

Lekarze rodzinni przedłużą umowy z NFZ. To efekt…

W Polsce co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Koszty…

Przełom w leczeniu niedokrwiennego udaru mózgu.…