Zapaść szpitali dzięcięcych. Których?

Szpital przy Niekłańskiej i szpital w Dziekanowie Leśnym stoją na skraju bankructwa. Jak władze Mazowsza zamierzają pomóc placówkom?


Aby ratować zrujnowane finansowo szpitale dziecięce, władze Mazowsza chcą je połączyć. – Połączenie ma na celu wzmocnienie pozycji szpitali. Trwają analizy, które miałyby pokazać, jak podzielą się zadaniami – przyznaje rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Szpital przy Niekłańskiej ma ponad 30 mln złotych długu, szpital w Dziekanowie – prawie 50 mln zł. Dług narasta od wielu lat. Potęgują go koszty egzekucji komorniczych.

Dlatego powstał plan, by Dziekanów połączyć z placówką przy ulicy Niekłańskiej. – Rozważamy bardzo poważnie pomysł połączenia – przyznaje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego. Na razie urzędnicy przedstawili  jego zarys. Szpital w Warszawie mógłby służyć dzieciom w nagłych przypadkach, a do Dziekanowa Leśnego dzieci trafiałyby na dłuższe leczenie.

Urzędnicy przekonują, że połączenie szpitali pozwoli wynegocjować z Narodowym Funduszu Zdrowia więcej pieniędzy na leczenie. Z roku na rok mazowiecki oddział NFZ dostaje coraz mniej pieniędzy na kontrakty.

- Pieniędzy jest w systemie po prostu za mało. Problem w tym, że w takiej rzeczywistości funkcjonujemy, a dyrektorzy szpitali muszą mimo zbyt niskich środków z NFZ starać się spinać finanse placówek. To tym bardziej bolesne, że na poziomie naszej składki zdrowotnej mamy do czynienia z janosikowym bis. Mieszkańcy Mazowsza odprowadzają więcej składek na ubezpieczenie zdrowotne niż zostaje przekazane do Mazowieckiego Oddziału NFZ. W negocjacjach z NFZ brana pod uwagę jest skala szpitala, jego zaplecze medyczne, kompleksowość oferty. Dlatego połączenie jest korzystne – przekonuje rzeczniczka Urzędu


autor/ źródło: TVN24.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Polscy naukowcy rozwikłali kolejną tajemnicę Alzheimera


Grupa kierowana przez polskich naukowców dokonała kolejnego kroku na drodze do lepszego zrozumienia choroby Alzheimera. Jest on związany…Tajemnica wiecznej młodości kryje się we krwi?

NRL o oczekiwaniach środowiska ws. reformy ochrony…

Szpitale covidowe wracają do normalnej pracy. Doświadczenia…

Nanomateriały mogą rozwiązać problem antybiotykooporności.…

Homeopatia w odwrocie

Angel Care – trwa szkolenie personelu z prof. Michaelem…

Ministerstwo Zdrowia: Będziemy pracować nad poprawą…

Problem suchości pochwy dotyczy co czwartej kobiety…

List z Kancelarii Prezydenta do ministra zdrowia ws.…