Za mało pielęgniarek w szpitalach i zakładach opiekuńczych

532 tys. Polaków podpisało petycję do rządu ws. niedoboru kadr medycznych. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, która zainicjowała akcję twierdzi, że w szpitalach i zakładach opiekuńczych jest za mało pielęgniarek.


Akcja Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych  „Ostatni Dyżur” zakończyła kampanię społeczną informującą o skutkach niedoboru białego personelu. Petycję o natychmiastowe przystąpienie do działań, które mają temu przeciwdziałać, podpisało 532 tys. Polaków, w tym ok. 150 tys. Małopolan. NRPiP w Kancelarii Premiera złożyła już 45 kartonów z petycjami.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na poprawę atrakcyjności zawodów pielęgniarki i położnej przeznaczyło fundusze unijne w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt przewiduje dofinansowanie ich kształcenia, a także stypendia dla najlepszych studentów. Dzięki temu do 2023 roku uprawnienia do wykonywania zawodu ma uzyskać o 10 625 osób więcej.

Eksperci natomiast uważają, że konieczne są zmiany systemowe, które m.in. podniosłyby prestiż zawodu pielęgniarki. 

Więcej: dziennikpolski24.pll


autor/ źródło: dziennikpolski24.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
NFZ nie płaci za błędnie wskazania systemu e-WUŚ


Po styczniowej weryfikacji ubezpieczonych, NFZ zabrał nam od kilku do kilkunastu procent pacjentów, za których powinniśmy otrzymywać stawkę…Zarząd Główny PTAiIT wycofał poparcie dla projektu…

Polki się nie badają. Ponad 3 mln kobiet chodzi…

Petycja ginekologów w sprawie badania urodynamicznego

Senat wydłużył obowiązywanie papierowej dokumentacji medycznej

Nowelizacja wydłuża o trzy lata termin na wprowadzenie dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej. Obecna ustawa nakłada na podmioty lecznicze obowiązek prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 sierpnia tego roku. Po nowelizacji…
Ekspert

Chorzy na białaczkę nie chcą być leczeni generykami

Badania profilaktyczne wzroku konieczne przynajmniej…

PPOZ ostrzega: pracę straci około 3 tys. lekarzy!

KIDL: przygotowania do Zjazdu Diagnostów Laboratoryjnych

Rak prostaty może stać się dominującym nowotworem…