Za mało pielęgniarek w szpitalach i zakładach opiekuńczych

532 tys. Polaków podpisało petycję do rządu ws. niedoboru kadr medycznych. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, która zainicjowała akcję twierdzi, że w szpitalach i zakładach opiekuńczych jest za mało pielęgniarek.


Akcja Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych  „Ostatni Dyżur” zakończyła kampanię społeczną informującą o skutkach niedoboru białego personelu. Petycję o natychmiastowe przystąpienie do działań, które mają temu przeciwdziałać, podpisało 532 tys. Polaków, w tym ok. 150 tys. Małopolan. NRPiP w Kancelarii Premiera złożyła już 45 kartonów z petycjami.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na poprawę atrakcyjności zawodów pielęgniarki i położnej przeznaczyło fundusze unijne w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt przewiduje dofinansowanie ich kształcenia, a także stypendia dla najlepszych studentów. Dzięki temu do 2023 roku uprawnienia do wykonywania zawodu ma uzyskać o 10 625 osób więcej.

Eksperci natomiast uważają, że konieczne są zmiany systemowe, które m.in. podniosłyby prestiż zawodu pielęgniarki. 

Więcej: dziennikpolski24.pll


autor/ źródło: dziennikpolski24.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Minister zdrowia: "tak" dla transplantacji


Podczas piątkowej (11 września) wizyty w Gorzowie Wielkopolskim minister zdrowia prof. Marian Zembala swoim podpisem odnowił List Intencyjny…Niszczymy niewiele krwi, w porównaniu z innymi krajami

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje…

Sześciu kandydatów na stanowisko prezesa NFZ

Od 2017 r. szczepienia pneumokokowe dla wszystkich…

Zakaz aborcji i in vitro? Być może, ale na pewno…

Czy samorząd lekarski będzie miał nowego prezesa?

Zabieg medycyny estetycznej musi być poprzedzony…

Piecha i Balicki bardzo różnie o lekarskim sumieniu

Powstaje aplikacja informatyczna dla onkologów