Za mało lekarzy z szansami na specjalizację

Ruch obywatelski Lepsza Bydgoszcz alarmuje: zbyt mało lekarzy ma szansę na zdobycie specjalizacji, wkrótce nie będzie miał kto nas leczyć. Wtórują im lekarze. W małych szpitalach brakuje kadr, w bydgoskich placówkach braki w szeregach specjalistów na duża skalę będą odczuwane za kilka lat.By młodzi lekarze mogli zdobywać specjalizacje potrzebne są rezydentury, których liczbę określa co roku Ministerstwo Zdrowia. W zakończonym, marcowym nabórze resort przyznał dla Kujaw i Pomorza 33 miejsca, mimo że wojewoda wnioskowała o 130, bo na tyle oszacowała zapotrzebowanie.

Na rynku już dziś są niedobory specjalistów. Zdaniem Marty Laski, rzeczniczki szpitala im. Jurasza, zwiększenie ilości miejsc rezydenckich powinno nastąpić w tych specjalizacjach, gdzie już dziś brakuje lekarzy: geriatria, anestezjologia i intensywna terapia, interna, medycyna ratunkowa czy chirurgia naczyniowa.

Bydgoskie młodzieżówki, jeszcze przed rozpoczęciem wiosennego naboru na specjalizacje, alarmowały, że rezydentów jest zbyt mało. W czasie poprzedniego, październikowego naboru województwo kujawsko-pomorskie otrzymało 139 miejsc. Chętnych było więcej, odrzucono około 100 osób.

Świeżo upieczonym absolwentom kierunku lekarskiego zamyka się perspektywy na rozwój zawodowy - alarmowali młodzi. - Część zdecyduje się zrobić specjalizacje w Niemczech, gdyż tam daje się taką szansę młodym Polakom. Nasz kraj traci wówczas lekarza, za którego dość drogie studia musiał zapłacić.

Więcej: www.gazeta.pl


autor/ źródło: Gazeta Wyborcza


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Szpital ma zapłacić 300 tys. zł za zdarzenie medyczne


Czy na konto Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach wejdzie komornik i ściągnie 300 tys zł ? Taką kwotę odszkodowania zasądziła Komisja…NFZ zapłacił pacjentom 6,6 mln zł za operacje usuwania…

Przez pandemię do lekarzy trafia więcej pacjentów…

Prof. Marian Zembala o propozycjach PiS: system budżetowy…

Sprzedaż leków z apteki do hurtowni nielegalna.…

Anafilaksja jest najcięższym rodzajem alergii. Może…

U co trzeciej Polki z rakiem piersi choroba rozwija…

Zdaniem MZ rejonalizacja szpitali zapobiegnie odsyłaniu…

Jak duże jest bezrobocie w branży medycznej?

Rada UE przyjęła przepisy zwiększające bezpieczeństwo…