Większość leków sprzedawanych w Polsce to zamienniki

Tanie krajowe leki generyczne są podstawą bezpieczeństwa lekowego Polaków – uważają eksperci. Krajowa produkcja leków zaspokaja około 60 procent zapotrzebowania na leki.– Nie może dochodzić do takich sytuacji, jak parę lat temu, gdzie w niektórych strefach terapeutycznych zabrakło leków, bo nie były produkowane w Polsce. Chciałbym, ażeby wszystkie, szczególnie leki ratujące zdrowie i życie, a także dla osób chorych przewlekle, były produkowane na terenie naszego kraju – mówi Piotr Błaszczyk, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

– Mamy jedne z najbardziej przystępnych cen leków w całej Unii Europejskiej, niezależnie od dochodu per capita. Dzięki temu, że mamy tak silny polski przemysł farmaceutyczny dający bezpieczeństwo lekowe, możemy zapewnić dostępność najnowszych technologii lekowych, a jednocześnie dzięki temu wytwarzać presję na innych producentów spoza naszego kraju, którzy muszą podążać za konkurencją – podsumowuje Piotr Błaszczyk.


autor/ źródło: newseria.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Wiceminister Cieślukowski pokieruje pracą trzech departamentów


Cezaremu Cieślukowskiemu, nowemu wiceministrowi zdrowia, będzie podlegał m.in. departament pielęgniarek i położnych - poinformował rzecznik…Wzrosła liczba przeszczepów od żywych dawców,…

IMS Health o projekcie majowej listy refundacyjnej

Redakcja

Nie ignoruj zimnych dłoni lub stóp

A to problem, którego nie wolno ignorować. Uporczywie zimne dłonie lub stopy to często nie przypadek, a zwiastun wielu chorób. Zapoznaj się z potencjalnymi chorobami i lepiej dmuchaj na zimne – jeśli zauważasz u siebie często zimne dłonie…
Dariusz Brzezicki.Na Temat.pl
Prasa

Lekarze wykrywają coraz więcej przypadków łuszczycy

OZZL: działanie NFZ wyrzuca tysiące lekarzy poza…

Redakcja

MZ ws. informacji w sprawozdaniach NFZ

Projekt jest już po etapie uzgodnień wewnętrznych. Uwagi do projektu można zgłaszać w ciągu 30 dni od dnia skierowania projketu do konsultacji publicznych. Więcej: 
INFONFZ/MZ
Komunikat

Komunikat URPL w sprawie działań niepożądanych…

Turysta medyczny potrzebny od zaraz

Ostra polemika w sejmie między Arłukowiczem a Pinkasem