Większość leków sprzedawanych w Polsce to zamienniki

Tanie krajowe leki generyczne są podstawą bezpieczeństwa lekowego Polaków – uważają eksperci. Krajowa produkcja leków zaspokaja około 60 procent zapotrzebowania na leki.– Nie może dochodzić do takich sytuacji, jak parę lat temu, gdzie w niektórych strefach terapeutycznych zabrakło leków, bo nie były produkowane w Polsce. Chciałbym, ażeby wszystkie, szczególnie leki ratujące zdrowie i życie, a także dla osób chorych przewlekle, były produkowane na terenie naszego kraju – mówi Piotr Błaszczyk, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

– Mamy jedne z najbardziej przystępnych cen leków w całej Unii Europejskiej, niezależnie od dochodu per capita. Dzięki temu, że mamy tak silny polski przemysł farmaceutyczny dający bezpieczeństwo lekowe, możemy zapewnić dostępność najnowszych technologii lekowych, a jednocześnie dzięki temu wytwarzać presję na innych producentów spoza naszego kraju, którzy muszą podążać za konkurencją – podsumowuje Piotr Błaszczyk.


autor/ źródło: newseria.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Co się stanie z opieką szpitalną nad dziećmi, jeśli pediatrzy rzeczywiście odejdą do POZ?


Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce sprzeciwia się zdecydowanie tworzeniu prawa i działaniom zmierzającym do zniszczenia medycyny rodzinnej…Długie kolejki i brak dostępu do niektórych leków…

Zmodyfikowany wirus HIV w leczeniu białaczki. Kontrowersyjna…

Leczenie CTEPH - skuteczne, ale nieefektywne kosztowo

Poród za granicą, bo wyższy standard opieki medycznej…

Polski wynalazek ułatwi powrót do zdrowia po urazach…

Samorząd lekarski chce zobaczyć sprawozdanie ws.…

W łódzkim osiem poradni wycofało się z pakietu…

Pediatrzy: system finansowania w instytutach winien…

Od 1 sierpnia możliwe zmiany w pakiecie onkologicznym